Szanowni Państwo,

Z dniem 15.02.2023 r., Takto zakończyło przyjmowanie wniosków pożyczkowych.

Obsługa klientów spłacających swoje zobowiązania pozostaje bez zmian. Wszystkich Klientów posiadających aktywną pożyczkę TAKTO zapraszamy do Panelu Klienta, gdzie znajdą Państwo wszystkie aktualne informacje o swoim zobowiązaniu.
Hit wśród pożyczek - Takto Finanse Weź pożyczkę online i otrzymaj online

BLOG

Na czym polega zabezpieczenie pożyczki?

POŻYCZKI Opublikowano: 30.11.2021

Jednym z najważniejszych parametrów, jakimi cechuje się każdy potencjalny pożyczkobiorca, jest jego zdolność kredytowa. W dużym uproszczeniu oznacza ona maksymalną wartość pożyczki, jaką może on spłacić w danym okresie bez znaczącego obniżenia standardu życia. Podmioty udzielające pożyczek dostosowują indywidualną ofertę do zdolności kredytowej wnioskującego.

Jednakże, każda firma pożyczkowa musi liczyć się z sytuacją, w której wskutek niespodziewanej choroby czy nagłej utraty pracy, dłużnik utraci możliwość terminowej spłaty należności. Aby ograniczyć straty wynikające z takiej sytuacji, firmy decydują się na zabezpieczenie pożyczki. Jakie formy ochrony są stosowane najczęściej?

1.      Zabezpieczenie pożyczki poprzez dobrowolne poddanie się egzekucji długu

Jedną z metod dochodzenia do odzyskania pożyczonej kwoty jest odgórne wyrażenie zgody na dochodzenie do spłaty pożyczki – nie dochodzi wówczas do wszczynania postępowania sądowego, a dłużnik zgadza się na konsekwencje braku terminowej spłaty poprzez egzekucję z majątku. Dochodzi wówczas do sporządzenia aktu notarialnego w jednej z dwóch postaci:

  • zapłaty określonej kwoty bądź wydania rzeczy zawartych w akcie (np. nieruchomości) o ściśle określonej wysokości świadczenia oraz terminem spłaty, po upływie którego można wnioskować o tytuł wykonawczy,
  • egzekucję bez ściśle określonej kwoty, lecz jedynie górną granicą stawki – dokument ten określa również zdarzenie (warunek), od którego zależy wykonanie obowiązku; w tym wypadku również określa się termin, po którym może nastąpić nadanie klauzuli wykonalności.

2.      Hipoteka

Osoby, które zdecydowały się na kredyt na zakup mieszkania czy domu, z pewnością zetknęły się z pojęciem ustanowienia hipoteki pod nieruchomość. Warto pamiętać jednak, że taka forma finansowania i rodzaj zabezpieczenia przysługuje jedynie bankom oraz SKOK-om. Wpis do księgi wieczystej może objąć np. część nieruchomości, użytkowanie wieczyste czy prawo do lokalu.

3.      Poręczenie

Poręczenie cywilne oznacza, że w przypadku niemożności spłaty zobowiązania przez pożyczkobiorcę, obowiązek ten przejmuje na siebie poręczyciel. Rozwiązanie to powinno być sporządzone w formie pisemnej w postaci umowy zawieranej z osobą trzecią – brak spisanego oświadczenia od poręczyciela sprawi, że umowa będzie nieważna. Jeśli dojdzie do sytuacji, w której poręczyciel będzie musiał spłacić powstałe zobowiązanie, może on ubiegać się o odzyskanie pieniędzy od pierwotnego dłużnika. Proces ten określa się mianem roszczenia regresowego.

Postaw na pożyczkę od TAKTO Finanse

Szukasz firmy, która oferuje pożyczki na jasnych, przejrzystych zasadach a oferowane przez nią produkty spełniają wszystkie wymogi przepisów Ustawy o kredycie konsumenckim oraz pozostałych istotnych aktów prawnych? Skontaktuj się z TAKTO Finanse – wychodzimy naprzeciw oczekiwaniom pożyczkobiorców, nagradzając szczególnie tych, którzy terminowo spłacają podejmowane zobowiązania i cieszą się nienaganną historią kredytową w bazach BIK.

Dołącz do naszych zadowolonych klientów i otrzymaj nawet 12 000 złotych, które będziesz mógł spłacić w dogodnych dla siebie terminie w przedziale od 6 do 42 miesięcznych rat.Ocena: 5.0/5 ( 1 głosów)  
TAKTO Finanse
Autor

TAKTO Finanse

Redakcja

Nasz zespół to ponad 40 profesjonalistów (i ciągle się powiększa), którzy od 2012 roku z pasją, pełnym zaangażowaniem i nie zwalniając tempa pracują nad jakością produktu, który proponujemy Wam, naszym Klientom.


WRÓĆ

Jesteśmy wiarygodni