Jednym z najważniejszych parametrów, jakimi cechuje się każdy potencjalny pożyczkobiorca, jest jego zdolność kredytowa. W dużym uproszczeniu oznacza ona maksymalną wartość pożyczki, jaką może on spłacić w danym okresie bez znaczącego obniżenia standardu życia. Podmioty udzielające pożyczek dostosowują indywidualną ofertę do zdolności kredytowej wnioskującego.
Jednakże, każda firma pożyczkowa musi liczyć się z sytuacją, w której wskutek niespodziewanej choroby czy nagłej utraty pracy, dłużnik utraci możliwość terminowej spłaty należności. Aby ograniczyć straty wynikające z takiej sytuacji, firmy decydują się na zabezpieczenie pożyczki. Jakie formy ochrony są stosowane najczęściej?
1. Zabezpieczenie pożyczki poprzez dobrowolne poddanie się egzekucji długu
Jedną z metod dochodzenia do odzyskania pożyczonej kwoty jest odgórne wyrażenie zgody na dochodzenie do spłaty pożyczki – nie dochodzi wówczas do wszczynania postępowania sądowego, a dłużnik zgadza się na konsekwencje braku terminowej spłaty poprzez egzekucję z majątku. Dochodzi wówczas do sporządzenia aktu notarialnego w jednej z dwóch postaci:
- zapłaty określonej kwoty bądź wydania rzeczy zawartych w akcie (np. nieruchomości) o ściśle określonej wysokości świadczenia oraz terminem spłaty, po upływie którego można wnioskować o tytuł wykonawczy,
- egzekucję bez ściśle określonej kwoty, lecz jedynie górną granicą stawki – dokument ten określa również zdarzenie (warunek), od którego zależy wykonanie obowiązku; w tym wypadku również określa się termin, po którym może nastąpić nadanie klauzuli wykonalności.
2. Hipoteka
Osoby, które zdecydowały się na kredyt na zakup mieszkania czy domu, z pewnością zetknęły się z pojęciem ustanowienia hipoteki pod nieruchomość. Warto pamiętać jednak, że taka forma finansowania i rodzaj zabezpieczenia przysługuje jedynie bankom oraz SKOK-om. Wpis do księgi wieczystej może objąć np. część nieruchomości, użytkowanie wieczyste czy prawo do lokalu.
3. Poręczenie
Poręczenie cywilne oznacza, że w przypadku niemożności spłaty zobowiązania przez pożyczkobiorcę, obowiązek ten przejmuje na siebie poręczyciel. Rozwiązanie to powinno być sporządzone w formie pisemnej w postaci umowy zawieranej z osobą trzecią – brak spisanego oświadczenia od poręczyciela sprawi, że umowa będzie nieważna. Jeśli dojdzie do sytuacji, w której poręczyciel będzie musiał spłacić powstałe zobowiązanie, może on ubiegać się o odzyskanie pieniędzy od pierwotnego dłużnika. Proces ten określa się mianem roszczenia regresowego.
Postaw na pożyczkę od TAKTO Finanse
Szukasz firmy, która oferuje pożyczki na jasnych, przejrzystych zasadach a oferowane przez nią produkty spełniają wszystkie wymogi przepisów Ustawy o kredycie konsumenckim oraz pozostałych istotnych aktów prawnych? Skontaktuj się z TAKTO Finanse – wychodzimy naprzeciw oczekiwaniom pożyczkobiorców, nagradzając szczególnie tych, którzy terminowo spłacają podejmowane zobowiązania i cieszą się nienaganną historią kredytową w bazach BIK.
Dołącz do naszych zadowolonych klientów i otrzymaj nawet 12 000 złotych, które będziesz mógł spłacić w dogodnych dla siebie terminie w przedziale od 6 do 42 miesięcznych rat.
WRÓĆ