Szanowni Państwo,

Z dniem 15.02.2023 r., Takto zakończyło przyjmowanie wniosków pożyczkowych.

Obsługa klientów spłacających swoje zobowiązania pozostaje bez zmian. Wszystkich Klientów posiadających aktywną pożyczkę TAKTO zapraszamy do Panelu Klienta, gdzie znajdą Państwo wszystkie aktualne informacje o swoim zobowiązaniu.
Hit wśród pożyczek - Takto Finanse Weź pożyczkę online i otrzymaj online

BLOG

Najwięksi płatnicy CIT w Polsce – kto najbardziej zasilił budżet?

OSZCZĘDZANIE Opublikowano: 31.10.2021

We wrześniu światło dzienne ujrzała najnowsza lista resortu finansów prezentująca firmy, które w 2020 roku uiściły najwyższy podatek CIT. Zaprezentowane dane obejmują zarówno zeznania firm indywidualnych o przychodzie wynoszącym ponad 50 mln euro, jak i podatkowe grupy kapitałowe (PGK). Które z powszechnie znanych marek uformowały pierwsze piątki w obu powyższych kategoriach?

 

Podatek CIT to jeden z filarów krajowego budżetu

Cytowany przez Polską Agencję Prasową obecny Minister Finansów, Funduszy i Polityki Regionalnej, Tadeusz Kościński, podkreślił kluczową rolę podatku CIT w budżecie państwa. To, obok VAT-u i PIT-u, jedno z najważniejszych środków do zasilania usług publicznych, z którego korzysta całe społeczeństwo, który ma niebagatelny wpływ na rozwój kraju i napędza go. Minister Kościński wskazał również, że wpływy z CIT pokazują, że polska gospodarka odbudowała się po okresie pandemicznym i wróciła na ścieżkę szybkiego wzrostu.

"Cenię sobie tych, którzy są fair i płacą podatki uczciwie, nie uciekając się do żadnych księgowych sztuczek. To dzięki podatkom Polska się zmienia, a rząd może realizować wiele prospołecznych i prorodzinnych projektów. Zmiany te widzimy na co dzień, korzystając choćby z coraz lepszych dróg, bardziej nowoczesnej infrastruktury kolejowej czy większego poczucia bezpieczeństwa" – podkreślił Minister Finansów w wypowiedzi cytowanej przez portal Bankier.pl

Najwięksi płatnicy CIT w Polsce: podatkowe grupy kapitałowe

Listę podatników PGK wypełniły przede wszystkim przedsiębiorstwa z szeroko pojętego sektora wydobywczego, energetycznego oraz bankowości. Miejsca w pierwszej piątce zajęły firmy o ugruntowanej pozycji na krajowym rynku, które od lat towarzyszą Polakom w codziennym życiu. Czołówka zestawienia prezentuje się następująco:

  1. Podatkowa Grupa Kapitałowa Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa – przy przychodach rzędu 45,8 mld zł, firma zapłaciła ok. 2,2 mld zł podatku CIT.
  2. Podatkowa Grupa Kapitałowa Powszechnej Kasy Oszczędności Banku Polskiego SA – firma osiągnęła przychody w 34,5 mld zł, co przełożyło się na ok. 1,3 mld zł podatku.
  3. Podatkowa Grupa Kapitałowa PGK PGE 2015 – podium zamyka Polska Grupa Energetyczna, która wygenerowała przychody w wysokości 80,1 mld złotych, uiszczając z tego tytułu 777,2 mln złotych.
  4. KGHM – główny producent miedzi odnotował przychody rzędu 35,9 mld zł, które przełożyły się na 770 mln zł podatku CIT.
  5. Grupa Kapitałowa PZU – czołowy polski ubezpieczyciel wypracował przychody w wysokości 26,9 mld zł i odprowadził CIT o wartości 638,4 mln zł.

Najwięksi płatnicy CIT w Polsce – podatnicy indywidualni

Zestawienie podatników indywidualnych zdominowały banki. Jedynym wyjątkiem w pierwszej Polsce jest właściciel znanej sieci sklepów dyskontowych.

  1. ING Bank Śląski (998,5 mln zł podatku CIT),
  2. Bank Polska Kasa Opieki SA (972,8 mln zł),
  3. Santander Bank Polska SA (774,8 mln zł),
  4. Jeronimo Martins Polska SA (689,7 mln zł),
  5. Bank Millennium (317,7 mln zł).

W 2020 roku CIT o wartości przekraczającej 100 mln zł wpłaciło 36 firm. Wśród pozostałych płatników warto wymienić m.in. drogerie Rossmann, producenta papierosów Philip Morris czy serwis aukcyjny Allegro.brak ocen  
TAKTO Finanse
Autor

TAKTO Finanse

Redakcja

Nasz zespół to ponad 40 profesjonalistów (i ciągle się powiększa), którzy od 2012 roku z pasją, pełnym zaangażowaniem i nie zwalniając tempa pracują nad jakością produktu, który proponujemy Wam, naszym Klientom.


WRÓĆ

Jesteśmy wiarygodni