Gdy myślimy o hipotece, przed oczami staje nam przede wszystkim udzielany przez banki kredyt, przeznaczony na zakup wymarzonej nieruchomości, takiej jak dom czy mieszkanie. Nie każdy wie jednak, że na rynku występuje również produkt, znany jako odwrócona hipoteka – umowę sprzedaży nieruchomości bankom, zapewniające dodatkowe środki na jesień życia. Czym oferta ta różni się od standardowego transakcji sprzedaży mieszkania? Zapraszamy do lektury.
Czym jest odwrócona hipoteka?
Oferta, znana jako odwrócona hipoteka, jest dostępna dla Polaków od 2014 roku. Model ten z sukcesami funkcjonuje od lat w wielu krajach na zachodzie Europy. Z rozwiązania tego typu korzystają przede wszystkim osoby starsze, które pragną pozyskać dodatkowe środki do otrzymywanych świadczeń emerytalnych. Oferta ta nie jest jednak skierowana wyłącznie do seniorów – z powodzeniem skorzystać z niej może każda osoba, która posiada odpowiednie prawa do danego lokalu.
Podstawą prawną, na jakiej funkcjonuje odwrócona hipoteka, jest Ustawa z dnia 23 października 2014 r. o odwróconym kredycie hipotecznym. Stanowi ona zbiór zasad, na jakich można przeprowadzić proces sprzedaży nieruchomości bankowi. Instytucja wypłaca posiadaczowi nieruchomości kwotę odpowiadającą jej wartości rynkowej. W zależności od rodzaju zawartej umowy, pieniądze mogą być wypłacane w jednej transzy lub w postaci ratalnej. Pozyskane w ten sposób środki można przeznaczyć na dowolny cel. Co więcej, osoba sprzedająca mieszkanie ma prawo mieszkać w danej posiadłości do końca życia – bank przejmuje pełnię praw do nieruchomości po śmierci właściciela.
Odwrócona hipoteka – jakie podmioty mogą jej udzielać?
Produkt, znany jako odwrócona hipoteka, może być oferowany wyłącznie przez banki. Na rynku finansowym napotkamy również na przedsiębiorstwa, które oferują umowy o zbliżonej charakterystyce i zasadach funkcjonowania. Należy mieć jednak na uwadze, że wspomniana wyżej ustawa o odwróconym kredycie hipotecznym znajduje zastosowanie wyłącznie w przypadku banków.
Bank, które zawierają umowę odwróconej hipoteki, są zobowiązane przedstawić ofertę kredytową w 14 dni od jej zawarcia, muszą również sprawdzić stan prawny danego lokalu. Osoba sprzedająca lokal dostarcza bankowi odpowiednie dokumenty, zobowiązuje się również do utrzymania lokalu w dobrym stanie – instytucja podpisująca umowę może wymagać od sprzedającego dodatkowego ubezpieczenia lokalu.
Kto nie otrzyma oferty odwróconej hipoteki?
Odwrócona hipoteka nie jest dostępna dla osób, które nie posiadają prawa własności do danej nieruchomości – są wyłącznie najemcami lokalu lub posiadają prawo spółdzielcze lokatorskie. Oferta ta nie jest skierowana również do spółek akcyjnych, spółek cywilnych, spółek jawnych czy rozmaitych fundacji.
Czy odwrócona hipoteka się opłaca?
Atrakcyjność takiej oferty z pewnością jest zależna od perspektywy właściciela nieruchomości. Dla osób samotnych, które nie mogą liczyć na wsparcie rodziny, odwrócona hipoteka może stanowić atrakcyjną formę zwiększenia domowego budżetu. Całkowita opłacalność tego typu inwestycji jest zależna od indywidualnej sytuacji zainteresowanego.
WRÓĆ