Zgodnie z informacjami opublikowanymi przez Biuro Informacji Kredytowej, październik bieżącego roku okazał się rekordowym miesiącem pod względem wartości udzielonych kredytów hipotecznych. W ujęciu rok do roku wzrosła ona aż o 46,8% i wyniosła 8,635 mld złotych. To największa kwota w historii sektora kredytów mieszkaniowych.
Polacy przychylniej patrzą na produkty finansowe
Z opublikowanego w Newsletterze kredytowym BIK zestawienia wynika, że wzrost liczbowy względem października 2020 r. objął dwa rodzaje udzielonych przez banki oraz SKOK-i typów kredytów. Liczba kredytów mieszkaniowych wzrosła o 27,3%, a kredytów gotówkowych o 26,2%. Warto podkreślić również, że okres styczeń-październik 2021 r. upłynął również na zauważalnym wzroście wartości zakredytowania.
56,6% rozpatrzonych pozytywnie wniosków opiewało na wartość większą niż 350 tys. złotych – 27,5% kredytobiorców podjęło kwotę większą niż 500 tys., a ich liczba rośnie z każdym miesiącem. Przytoczone powyżej segmenty cechują się najbardziej dynamicznym wzrostem zarówno w ujęciu liczbowym, jak i wartościowym. Na przestrzeni roku o kredyt o wartości powyżej 350 tys. zgłosiło się o 47,6% więcej kredytobiorców, przez co wartość tego przedziału wzrosła o 48,7%. Jeszcze większy wzrost zanotowano w przedziale powyżej 500 tys. – wartości te wzrosły odpowiednio 90,6 i 96,1%.
Jakie trendy dominują w przypadku pozostałych produktów finansowych?
Wśród najważniejszych sektorów, w których zarejestrowano niższe wyniki, należy wymienić przede wszystkim kredyty ratalne (-10,3%) oraz limity na kartach kredytowych (-24,4%). Do spadków doszło również w zakresie przyznawanych limitów kartowych (-5,1%).
W ogólnym rozrachunku, na przestrzeni pierwszych dziewięciu miesięcy 2021 r. banki i SKOK-i przyznały łącznie 2 994,2 tys. kredytów ratalnych o łącznej wartości 14,1 mld złotych. Dane te oznaczają wzrost ilościowy o 3,4% oraz wzrost wartościowy rzędu 19,6%. Przyznano również 2 644,5 tys. kredytów gotówkowych na łączną kwotę 56,26 mld zł – oznacza to wzrost ilościowy o 18,7% i wzrost wartościowy o 29%.
Popularność kredytów hipotecznych nie słabnie
Warto podkreślić, że wzrostu wartości ogółu kredytów hipotecznych nie należy łączyć wyłącznie z niższym punktem bazowym, stanowiącym skutek pandemii COVID-19. Akcja kredytowa znajduje się już powyżej pułapu sprzed pandemii. Warto podkreślić również, że wzrost zainteresowań kredytem hipotecznym odbija się również na jego przeciętnej wartości. Średnia wartość kredytu hipotecznego oscyluje wokół 340,15 tys. złotych – na przestrzeni roku oznacza to wzrost o 15,3% względem średniej z ubiegłego roku.
Czy tendencja ta ulegnie zmianie? Trudno powiedzieć. Z jednej strony, rynek nieruchomości nadal rośnie, podobnie jak przeciętna cena za metr kwadratowy. Z drugiej strony, na rynku poszło do trzykrotnego podniesienia stóp procentowych, które wynoszą obecnie 1,75%. To dość niepokojące połączenie, które będzie oznaczać wyższe ceny mieszkań i niższą zdolność kredytową kupujących. Warto pamiętać również o rekomendacji S, czyli wyliczaniu zdolności kredytowej w ujęciu maksymalnie 25-letnim.
WRÓĆ