Hit wśród pożyczek - Takto Finanse Weź pożyczkę online i otrzymaj online

BLOG

PIT-28 do kiedy 2022 r. – najważniejsze daty i wytyczne

OSZCZĘDZANIE Opublikowano: 06.01.2022

Wielkimi krokami zbliża się czas rozliczeń ze skarbówką, PIT-28 to rodzaj zeznania podatkowego, które trzeba złożyć wcześniej od pozostałych dokumentów. Dotyczy on podatników rozliczających się metodą ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych. Co to dokładnie oznacza i do kiedy w 2022 r. należy wypełnić PIT-28? O tym w dzisiejszym artykule.

 

PIT-28 do kiedy 2022 r. – najważniejsze daty i wytyczne

PIT-28 do kiedy 2022r. – kto powinien go wypełnić?

Gorączkowo wpisujesz w wyszukiwarkę hasło „PIT-28 do kiedy 2022r.” i zastanawiasz się czy to rozliczenie w ogóle Ciebie dotyczy? Druk PIT-28 dotyczy przychodów podatników, którzy zdecydowali się na rozliczenie na zasadach ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych.

Oznacza to, że przedsiębiorcy płacą podatek od przychodu bez możliwości pomniejszenia kwoty podatku o koszty jego uzyskania, takich jak odsetki od kredytu, remont lokalu usługowego czy sprzęt firmowy.

Warto podkreślić, że druk 28 należy złożyć zarówno, jeśli rozliczamy przychody z działalności gospodarczej, jak i wówczas, gdy jesteśmy wspólnikami spółki cywilnej oraz jawnej.

 PIT-28 jako formę opodatkowania mogą wybrać:

  • osoby, które prowadzą pozarolniczą działalność gospodarczą,
  • wszyscy Ci, którzy osiągają przychody z tytułu umowy najmu, podnajmu, dzierżawy, poddzierżawy bądź innych umów o podobnym kształcie, ale tylko wówczas, gdy umowy te nie są zawierane w ramach prowadzonej pozarolniczej działalności gospodarczej,
  • duchowni,
  • wspólnicy spółki cywilnej bądź jawnej,
  • osoby osiągające przychody ze sprzedaży przetworzonych produktów rolnych pochodzących z własnych upraw, o której mowa w art. 20 ust. 1c ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2020 r. poz. 1426, 1291, 1428, 1492 i 1565), zwanej dalej „ustawą o podatku dochodowym”.

PIT-28 do kiedy 2022r. – terminy i zasady rozliczenia

PIT-28 do kiedy 2022r? Zwykle czas zamknięcia składania omawianego zeznania podatkowego przypada na ostatni dzień lutego, wyjątek stanowią lata, w których dzień ten wypada w sobotę lub niedzielę. Wówczas ostateczny termin zostaje wydłużony o jeden lub dwa dni. W 2022 roku zeznanie podatkowe PIT-28 można składać w terminie od 15 do 28 lutego (poniedziałek).

Warto nadmienić, że PITu-28 można złożyć jedynie indywidualnie, co oznacza, że nie rozliczymy się z małżonkiem lub jako osoba samotnie wychowująca dziecko. Co więcej, wybór formy zryczałtowanej dotyczy wszystkich wspólników spółki cywilnej lub jawnej.

Rozliczenie PIT-28 można złożyć w formie online lub drukowanej, w pierwszym przypadku zwrot podatku otrzymamy nie dłużej niż po 45 dniach od rozliczenia.


Ocena: 5.0/5 ( 1 głosów)  
TAKTO Finanse
Autor

TAKTO Finanse

Redakcja

Nasz zespół to ponad 40 profesjonalistów (i ciągle się powiększa), którzy od 2012 roku z pasją, pełnym zaangażowaniem i nie zwalniając tempa pracują nad jakością produktu, który proponujemy Wam, naszym Klientom.


WRÓĆ

Jesteśmy wiarygodni

Odpowiedzialny Pożyczkodawca Takto Finanse Takto Finanse podlega pod Ustawę o Kredycie Konsumenckim