Szanowni Państwo,

Z dniem 15.02.2023 r., Takto zakończyło przyjmowanie wniosków pożyczkowych.

Obsługa klientów spłacających swoje zobowiązania pozostaje bez zmian. Wszystkich Klientów posiadających aktywną pożyczkę TAKTO zapraszamy do Panelu Klienta, gdzie znajdą Państwo wszystkie aktualne informacje o swoim zobowiązaniu.
Hit wśród pożyczek - Takto Finanse Weź pożyczkę online i otrzymaj online

BLOG

PIT-28 do kiedy 2022 r. – najważniejsze daty i wytyczne

OSZCZĘDZANIE Opublikowano: 06.01.2022

Wielkimi krokami zbliża się czas rozliczeń ze skarbówką, PIT-28 to rodzaj zeznania podatkowego, które trzeba złożyć wcześniej od pozostałych dokumentów. Dotyczy on podatników rozliczających się metodą ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych. Co to dokładnie oznacza i do kiedy w 2022 r. należy wypełnić PIT-28? O tym w dzisiejszym artykule.

 

PIT-28 do kiedy 2022r. – kto powinien go wypełnić?

Gorączkowo wpisujesz w wyszukiwarkę hasło „PIT-28 do kiedy 2022r.” i zastanawiasz się czy to rozliczenie w ogóle Ciebie dotyczy? Druk PIT-28 dotyczy przychodów podatników, którzy zdecydowali się na rozliczenie na zasadach ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych.

Oznacza to, że przedsiębiorcy płacą podatek od przychodu bez możliwości pomniejszenia kwoty podatku o koszty jego uzyskania, takich jak odsetki od kredytu, remont lokalu usługowego czy sprzęt firmowy.

Warto podkreślić, że druk 28 należy złożyć zarówno, jeśli rozliczamy przychody z działalności gospodarczej, jak i wówczas, gdy jesteśmy wspólnikami spółki cywilnej oraz jawnej.

 PIT-28 jako formę opodatkowania mogą wybrać:

  • osoby, które prowadzą pozarolniczą działalność gospodarczą,
  • wszyscy Ci, którzy osiągają przychody z tytułu umowy najmu, podnajmu, dzierżawy, poddzierżawy bądź innych umów o podobnym kształcie, ale tylko wówczas, gdy umowy te nie są zawierane w ramach prowadzonej pozarolniczej działalności gospodarczej,
  • duchowni,
  • wspólnicy spółki cywilnej bądź jawnej,
  • osoby osiągające przychody ze sprzedaży przetworzonych produktów rolnych pochodzących z własnych upraw, o której mowa w art. 20 ust. 1c ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2020 r. poz. 1426, 1291, 1428, 1492 i 1565), zwanej dalej „ustawą o podatku dochodowym”.

PIT-28 do kiedy 2022r. – terminy i zasady rozliczenia

PIT-28 do kiedy 2022r? Zwykle czas zamknięcia składania omawianego zeznania podatkowego przypada na ostatni dzień lutego, wyjątek stanowią lata, w których dzień ten wypada w sobotę lub niedzielę. Wówczas ostateczny termin zostaje wydłużony o jeden lub dwa dni. W 2022 roku zeznanie podatkowe PIT-28 można składać w terminie od 15 do 28 lutego (poniedziałek).

Warto nadmienić, że PITu-28 można złożyć jedynie indywidualnie, co oznacza, że nie rozliczymy się z małżonkiem lub jako osoba samotnie wychowująca dziecko. Co więcej, wybór formy zryczałtowanej dotyczy wszystkich wspólników spółki cywilnej lub jawnej.

Rozliczenie PIT-28 można złożyć w formie online lub drukowanej, w pierwszym przypadku zwrot podatku otrzymamy nie dłużej niż po 45 dniach od rozliczenia.Ocena: 5.0/5 ( 1 głosów)  
TAKTO Finanse
Autor

TAKTO Finanse

Redakcja

Nasz zespół to ponad 40 profesjonalistów (i ciągle się powiększa), którzy od 2012 roku z pasją, pełnym zaangażowaniem i nie zwalniając tempa pracują nad jakością produktu, który proponujemy Wam, naszym Klientom.


WRÓĆ

Jesteśmy wiarygodni