Szanowni Państwo,

Z dniem 15.02.2023 r., Takto zakończyło przyjmowanie wniosków pożyczkowych.

Obsługa klientów spłacających swoje zobowiązania pozostaje bez zmian. Wszystkich Klientów posiadających aktywną pożyczkę TAKTO zapraszamy do Panelu Klienta, gdzie znajdą Państwo wszystkie aktualne informacje o swoim zobowiązaniu.
Hit wśród pożyczek - Takto Finanse Weź pożyczkę online i otrzymaj online

BLOG

Polacy nie chcą podwyżek dla polityków

ROZRYWKA Opublikowano: 15.08.2021

Jak wynika z sondażu SW Research dla „Rzeczpospolitej” dwie trzecie Polaków uważa, że politycy nie powinni mieć podniesionej pensji. Za podwyżkami w formie zaproponowanej przez PiS opowiedziało się zaledwie 7 procent respondentów. Sprawdzamy szczegóły rozporządzenia i kontrowersje wokół tematu podwyżek dla polityków.

Podwyżki dla polityków – ile zarobią posłowie i senatorowie?

Pod koniec lipca 2021 roku w dzienniku ustaw pojawiło się rozporządzenie prezydenta Andrzeja Dudy, wprowadzające podwyżki dla premiera, marszałków Sejmu i Senatu, a także innych osób zajmujących kierownicze stanowiska w państwie, m.in. podsekretarzy stanu (wiceministrów). Nowe stawki obowiązują już od 1 sierpnia 2021 roku.

Warto podkreślić, że zgodnie z prawem, podwyżki te oznaczają również wzrost uposażeń parlamentarzystów, ponieważ ich pensjom odpowiada 80 proc. wysokości wynagrodzenia podsekretarza stanu, z wyłączeniem dodatku z tytułu wysługi lat.

Senatorowie oraz posłowie będą zarabiali około 12,5 tysiąca miesięcznie, natomiast premier i marszałkowie – 20 tysięcy. Premier Mateusz Morawiecki argumentuje decyzję „potraktowaniem parlamentarzystów tak, jak każdej innej grupy zawodowej”, ponieważ podwyżki odpowiadają średniemu wzrostowi wynagrodzeń w gospodarce narodowej.

Co o podwyżkach dla polityków myślą Polacy?

W badaniu opinii publicznej SW Research 22,7 procent ankietowanych uważa, że politycy powinni zarabiać więcej, niemniej jednak 15,6 procent przekonanych jest, że podwyżki uposażeń powinny obowiązywać dopiero od następnej kadencji parlamentu. Do podwyżek najbardziej krytycznie odnoszą się osoby, których dochody wynoszą od 2001 zł do 3000 zł – w tej grupie społecznej aż 7 na 10 osób nie popiera podniesienia płac.

Opozycja negatywnie o podwyżkach dla polityków

Również politycy opozycji odnoszą się negatywnie do regulacji wprowadzających podwyżki dla polityków. – To, co robi Jarosław Kaczyński, jest głęboko niemoralne – Posłanka Koalicji Obywatelskiej, Izabela Leszczyna w rozmowie z Wyborczą i zaznaczyła: - Rosną ceny, rośnie inflacja, a całe grupy pracowników budżetówki nie dostają podwyżek. Podnoszenie w tym momencie pensji parlamentarzystom, członkom rządu, przyznawanie gigantycznej pensji żonie prezydenta to skandal.

Również klub Lewicy jest przeciwny podwyżkom dla polityków w czasie trwającej pandemii.

Sięgnij po ofertę TAKTO Finanse

Szukasz pożyczki, którą cechuje stała, niska rata? Postaw na produkt finansowy od TAKTO Finanse. Pomoc może wynosić nawet 12 tysięcy złotych, które rozbijemy na 40 niskich i komfortowych do spłacenia rat. Wystarczy, że wypełnisz wniosek online dostępny na stronie głównej. Po pozytywnym rozpatrzeniu aplikacji w 15 minut otrzymasz gotówkę na Twoje konto na dowolny cel.Ocena: 5.0/5 ( 1 głosów)  
TAKTO Finanse
Autor

TAKTO Finanse

Redakcja

Nasz zespół to ponad 40 profesjonalistów (i ciągle się powiększa), którzy od 2012 roku z pasją, pełnym zaangażowaniem i nie zwalniając tempa pracują nad jakością produktu, który proponujemy Wam, naszym Klientom.


WRÓĆ

Jesteśmy wiarygodni