Portal e-licytacje.komornik.pl to system teleinformatyczny, który jest prowadzony przez Krajową Radę Komorniczą. Został on utworzony w celu elektronicznego licytowania przedmiotów, które zostały zajęte w procesie egzekucji przez komorników sądowych z obszaru całej Polski. Co może być przedmiotem licytacji? Jakie warunki należy spełnić, aby móc się o nie ubiegać?
Czym są licytacje komornicze?
Przedmioty będące obiektami licytacji komorniczych to zazwyczaj efekt zaległego długu względem banku, prywatnego wierzyciela lub firmy pożyczkowej. Jeśli nierzetelny pożyczkobiorca nie spłaca długu, nie wykazuje chęci współpracy bądź unika wierzyciela i jego reprezentantów (windykatorów), musi spodziewać się skierowania danej sprawy na drogę sądową. W momencie, gdy sąd wyda tytuł egzekucyjny z klauzulą wykonalności, swoją pracę rozpoczyna komornik, którego zadaniem jest egzekucja należnej kwoty.
Postępowanie komornicze może obejmować zajęcie części wynagrodzenia osoby zadłużonej, przejęcie środków z rachunku bankowego oraz licytację składników jego majątku. Spieniężenie zajętych dóbr odbywa się w postaci licytacji komorniczej, występującej obecnie również w postaci e-licytacji. Egzekucja komornicza to jednak ostateczność – to długa i skomplikowana forma dochodzenia swoich praw, którą stosuje się dopiero w momencie, gdy inne sposoby zawodzą.
Jak wycenia się przedmioty na e-licytację?
Konieczność wystawienia ruchomości bądź nieruchomości na licytację komorniczą wiąże się zazwyczaj ze stratą dla dłużnika – cena wyjściowa wystawionych przedmiotów wynosi zazwyczaj 75% ceny rynkowej, ustalonej przez komornika. W sytuacji, gdy dana rzecz nie znajdzie nabywcy, licytacja może odbyć się ponownie, a cena wyjściowa wynosi wówczas zaledwie 50%. Może to oznaczać, że ponoszone przez dłużnika straty sięgną pięciocyfrowej kwoty.
Aby przystąpić do licytacji komorniczej należy w odpowiednim terminie uiścić rękojmię, wynoszącą 10% oszacowanej wartości przedmiotu licytacji. Rękojmia jest zwracana wszystkim przegranym uczestnikom licytacji po jej zakończeniu. Rękojmia zwycięzcy jest odliczana od sumy, za którą wylicytował on daną ruchomość lub nieruchomość.
Co możemy znaleźć na e-licytacjach komorniczych?
Na e-licytacje komornicze może trafić prawie każda nieruchomość lub ruchomość, która pomoże uiścić powstałą należność. Wśród najczęściej wystawianych przedmiotów warto wyróżnić:
- nieruchomości (domy, mieszania, grunty, lokale użytkowe, magazyny, hale),
- pojazdy (samochody osobowe i ciężarowe, motocykle, łodzie, statki morskie),
- towary kolekcjonerskie (antyki, sztuka, biżuteria, zegarki),
- ciężki sprzęt (maszyny rolnicze, maszyny i materiały przemysłowe),
- wyposażenie domu (meble, sprzęt AGD, RTV i komputerowy).
Wyjątkiem od tej reguły są m.in. ubrania codzienne i robocze, miesięczny zapas żywności oraz opału, część żywego inwentarza, wózek inwalidzki, narzędzia do pracy zarobkowej, osobiste dokumenty, przedmioty do nauki czy przedmioty o dużej wartości sentymentalnej, których sprzedaż nie wpłynęłaby na zauważalne obniżenie długu. Wszystkie najważniejsze wyjątki opisane są w art. 829, 831 § 1 i 833 § 6 kodeksu postępowania cywilnego.
WRÓĆ