Bitcoin, Ethereum czy Dogecoin to pojęcia, które na przestrzeni ostatnich kilkunastu miesięcy zaczęły być odmieniane przez wszystkie przypadki. Kryptowaluty, bo o nich mowa, szturmem wdarły się na szczyt listy najbardziej obleganych kierunków inwestycyjnych. Portale branżowe naprzemiennie pisały o biciu kolejnych rekordach cenowych i dużych spadkach kursów, przez co zakup kryptowalut wielu osobom kojarzy się z inwestycją wysokiego ryzyka. Czy potencjalna pożyczka na kryptowaluty spłaci się sama?
Pożyczka na kryptowaluty kusi wizją błyskawicznej spłaty
Wystarczy spędzić zaledwie kilka chwil na portalach poświęconych kryptowalutom aby dojść do wniosku, że zakup cyfrowej waluty może zapewnić ogromne bogactwo. Na przełomie 2009 i 2010 roku kurs pojedynczego Bitcoina wahał się w okolicach 10 centów za sztukę. Inwestując 1000 dolarów w zakup 12 000 sztuk i sprzedając je w tzw. ATH (ang. all time high, czyli najwyższej historycznie cenie), można było dołączyć do grona milionerów z niemal 65 mln dolarów na koncie.
Czasy, w których mógł stać się posiadaczem wirtualnej garści monet, minęły jednak bezpowrotnie – przynajmniej w przypadku najpopularniejszych e-walut. Na rynku nie brakuje jednak kolejnych tworów opartych o tzw. blockchain, a jeden z nich może w dalszej przyszłości pójść w ślady swojego poprzednika. Czy gra jest warta świeczki?
Rynek kryptowalut cieszy się mieszaną opinią
Kwestia wirtualnych walut budzi wiele sprzecznych emocji. Entuzjaści tego zjawiska podkreślają przede wszystkim ich niezależność względem światowych banków – kryptowalut nie można dodrukować, nie są również podatne na inflację. Przeciwnicy wskazują m.in. na spekulacyjny charakter kryptowalut – wystarczy przypomnieć sobie wahania, jakie wywołały komunikaty głoszone przez multimiliardera Elona Muska, który umożliwił (a potem wycofał) zakup samochodów elektronicznych Tesla za pomocą Bitcoina.
Nie sposób zbagatelizować również wpływu kryptowalut na światowe trendy energetyczne – roczne zużycie prądu niezbędnego w procesie „kopania” Bitcoina można porównać z rocznym zapotrzebowaniem Finlandii na energię elektryczną. Warto podkreślić, że szacunki te nie uwzględniają innych będących obecnie na topie kryptowalut.
Czy pożyczka na kryptowaluty jest dla Ciebie?
W internecie nie brak entuzjastów kryptowalut, przewidujących kolejne rekordy ATH dla poszczególnych e-pieniędzy. Jednakże, bez trudu można napotkać również na komentarze osób, których majątek znacząco uszczuplił się wskutek ryzykownych decyzji inwestycyjnych. Decydując się na zakup kryptowalut, warto pamiętać o dwóch uniwersalnych zasadach, które doskonale sprawdzają się również przy innych metodach lokowania pieniędzy.
Pierwszą z nich jest oczywiście zdrowy rozsądek – w branże, które cechują się dużym dynamizmem i niestabilnością, nie należy inwestować kwot, na których utratę nie możemy sobie pozwolić. Przestrzegając tej zasady zyskamy pewność, że potencjalne spadki nie okażą się dla nas zbyt dotkliwe. Drugą zasadą jest dążenie do tzw. dywersyfikacji portfela, czyli inwestowanie w wielu kierunkach jednocześnie, dzięki czemu straty w jednej płaszczyźnie będzie można odrobić zyskami z innych źródeł.
WRÓĆ