Hit wśród pożyczek - Takto Finanse Weź pożyczkę online i otrzymaj online

BLOG

Pożyczka od rodziny i znajomych – jaki podatek przyjdzie nam zapłacić?

POŻYCZKI Opublikowano: 24.09.2021

Niespodziewanie znalazłeś się w trudnej sytuacji finansowej? Chciałbyś skorzystać ze wsparcia od rodziny bądź przyjaciół, lecz nie znasz niezbędnych procedur? Zapoznaj się z naszym artykułem, w którym przybliżymy wszystkie wymogi prawne, jakimi obwarowane są pożyczki bezpośrednio pomiędzy osobami prywatnymi.

Pożyczka od rodziny i znajomych – jaki podatek przyjdzie nam zapłacić?

Ile pieniędzy możesz pożyczyć od przyjaciół i rodziny?

Obowiązujące ustawy nie określają minimalnego oraz maksymalnego limitu pożyczki. Warto pamiętać jednak, że deklarowana kwota pożyczki ma wpływ na formę jej udzielenia. Zobowiązania w wysokości poniżej 1000 złotych nie wymagają spisania stosownej umowy – mogą być zawierane drogą ustną i są zwolnione od jakiegokolwiek podatku.

Należy pamiętać, że zobowiązania powyżej tego pułapu nie są automatycznie obwarowane podatkiem od czynności cywilno-prawnych, muszą być jednak spisane w formie pisemnej. Przygotowana na papierze umowa stanowi podstawę ewentualnego opodatkowania, zabezpiecza również obie zainteresowane strony na wypadek ewentualnych roszczeń czy nieporozumień.

Jak działa pożyczka w obrębie najbliższych?

Zasada udzielania pożyczek w obrębie najbliższej rodziny opiera się o artykuły 720-724 kodeksu cywilnego. Pożyczki, podobnie jak darowizny, podlegają podatkowi od czynności cywilno-prawnych (tzw. podatek PPC). Jego wartość wynosi 0,5% kwoty pożyczki. Warto mieć również na względzie, że konieczność opłacenia podatku nie dotyczy sytuacji, w której pożyczka od danej osoby nie przekracza 9637 zł na przestrzeni 5 lat. Zobowiązania poniżej tej wartości nie trzeba również zgłaszać do odpowiedniego Urzędu Skarbowego.

Należy pamiętać jednak, że zapisy kodeksu cywilnego precyzyjnie określają stopień relacji pomiędzy pożyczkodawcą a pożyczkobiorcą. Aby móc podjąć pożyczkę bez podatku PCC, otrzymane środki powinny pochodzić od:

  • rodziców i teściów (macochy bądź ojczyma),
  • rodzeństwa,
  • małżonka,
  • dziadków i pradziadów
  • dzieci,
  • wnuków i prawnuków.

Podobnie jak w przypadku darowizny w ramach tzw. „pierwszej grupy”, pożyczka o wartości powyżej 9637 zł również może odbyć się bez uiszczenia podatku. Należy wówczas uzupełnić deklarację PCC-3 i przekazać ją do odpowiedniego Urzędu Skarbowego. Wniosek można złożyć również w postaci online – należy upewnić się, że w uzupełnianych dokumentach znajdzie się również potwierdzenie przekazania środków w postaci przelewu bankowego na odpowiednie konto.

Czy znasz ofertę TAKTO Finanse?

Doskonale wiemy, że pożyczka od najbliższej rodziny i przyjaciół to rozwiązanie o większej elastyczności i niższych kosztach całkowitych. Jednakże, wiele osób nie ma w bliskim otoczeniu nikogo, kto byłby w stanie poratować ich w przypadku większych wydatków. Nie bez znaczenia jest również czas realizacji wniosku – pożyczka od TAKTO Finanse trafi na konto wnioskodawcy nawet w kilkanaście minut od uzupełnienia deklaracji online.

Już dziś wystąp o nawet 12 000 złotych w 40 niskich ratach i przekonaj się, że oferta naszej firmy pomoże Ci uporać się z nagłymi wydatkami bez lęku o domowy budżet. Dołącz do tysięcy zadowolonych klientów TAKTO Finanse i postaw na wygodę oraz bezpieczeństwo.

 


Ocena: 5.0/5 ( 1 głosów)  
TAKTO Finanse
Autor

TAKTO Finanse

Redakcja

Nasz zespół to ponad 40 profesjonalistów (i ciągle się powiększa), którzy od 2012 roku z pasją, pełnym zaangażowaniem i nie zwalniając tempa pracują nad jakością produktu, który proponujemy Wam, naszym Klientom.


WRÓĆ

Jesteśmy wiarygodni

Odpowiedzialny Pożyczkodawca Takto Finanse Takto Finanse podlega pod Ustawę o Kredycie Konsumenckim