Szanowni Państwo,

Z dniem 15.02.2023 r., Takto zakończyło przyjmowanie wniosków pożyczkowych.

Obsługa klientów spłacających swoje zobowiązania pozostaje bez zmian. Wszystkich Klientów posiadających aktywną pożyczkę TAKTO zapraszamy do Panelu Klienta, gdzie znajdą Państwo wszystkie aktualne informacje o swoim zobowiązaniu.
Hit wśród pożyczek - Takto Finanse Weź pożyczkę online i otrzymaj online

BLOG

Pożyczka od rodziny i znajomych – jaki podatek przyjdzie nam zapłacić?

POŻYCZKI Opublikowano: 24.09.2021

Niespodziewanie znalazłeś się w trudnej sytuacji finansowej? Chciałbyś skorzystać ze wsparcia od rodziny bądź przyjaciół, lecz nie znasz niezbędnych procedur? Zapoznaj się z naszym artykułem, w którym przybliżymy wszystkie wymogi prawne, jakimi obwarowane są pożyczki bezpośrednio pomiędzy osobami prywatnymi.

Ile pieniędzy możesz pożyczyć od przyjaciół i rodziny?

Obowiązujące ustawy nie określają minimalnego oraz maksymalnego limitu pożyczki. Warto pamiętać jednak, że deklarowana kwota pożyczki ma wpływ na formę jej udzielenia. Zobowiązania w wysokości poniżej 1000 złotych nie wymagają spisania stosownej umowy – mogą być zawierane drogą ustną i są zwolnione od jakiegokolwiek podatku.

Należy pamiętać, że zobowiązania powyżej tego pułapu nie są automatycznie obwarowane podatkiem od czynności cywilno-prawnych, muszą być jednak spisane w formie pisemnej. Przygotowana na papierze umowa stanowi podstawę ewentualnego opodatkowania, zabezpiecza również obie zainteresowane strony na wypadek ewentualnych roszczeń czy nieporozumień.

Jak działa pożyczka w obrębie najbliższych?

Zasada udzielania pożyczek w obrębie najbliższej rodziny opiera się o artykuły 720-724 kodeksu cywilnego. Pożyczki, podobnie jak darowizny, podlegają podatkowi od czynności cywilno-prawnych (tzw. podatek PPC). Jego wartość wynosi 0,5% kwoty pożyczki. Warto mieć również na względzie, że konieczność opłacenia podatku nie dotyczy sytuacji, w której pożyczka od danej osoby nie przekracza 9637 zł na przestrzeni 5 lat. Zobowiązania poniżej tej wartości nie trzeba również zgłaszać do odpowiedniego Urzędu Skarbowego.

Należy pamiętać jednak, że zapisy kodeksu cywilnego precyzyjnie określają stopień relacji pomiędzy pożyczkodawcą a pożyczkobiorcą. Aby móc podjąć pożyczkę bez podatku PCC, otrzymane środki powinny pochodzić od:

  • rodziców i teściów (macochy bądź ojczyma),
  • rodzeństwa,
  • małżonka,
  • dziadków i pradziadów
  • dzieci,
  • wnuków i prawnuków.

Podobnie jak w przypadku darowizny w ramach tzw. „pierwszej grupy”, pożyczka o wartości powyżej 9637 zł również może odbyć się bez uiszczenia podatku. Należy wówczas uzupełnić deklarację PCC-3 i przekazać ją do odpowiedniego Urzędu Skarbowego. Wniosek można złożyć również w postaci online – należy upewnić się, że w uzupełnianych dokumentach znajdzie się również potwierdzenie przekazania środków w postaci przelewu bankowego na odpowiednie konto.

Czy znasz ofertę TAKTO Finanse?

Doskonale wiemy, że pożyczka od najbliższej rodziny i przyjaciół to rozwiązanie o większej elastyczności i niższych kosztach całkowitych. Jednakże, wiele osób nie ma w bliskim otoczeniu nikogo, kto byłby w stanie poratować ich w przypadku większych wydatków. Nie bez znaczenia jest również czas realizacji wniosku – pożyczka od TAKTO Finanse trafi na konto wnioskodawcy nawet w kilkanaście minut od uzupełnienia deklaracji online.

Już dziś wystąp o nawet 12 000 złotych w 42 niskich ratach i przekonaj się, że oferta naszej firmy pomoże Ci uporać się z nagłymi wydatkami bez lęku o domowy budżet. Dołącz do tysięcy zadowolonych klientów TAKTO Finanse i postaw na wygodę oraz bezpieczeństwo.

 Ocena: 5.0/5 ( 1 głosów)  
TAKTO Finanse
Autor

TAKTO Finanse

Redakcja

Nasz zespół to ponad 40 profesjonalistów (i ciągle się powiększa), którzy od 2012 roku z pasją, pełnym zaangażowaniem i nie zwalniając tempa pracują nad jakością produktu, który proponujemy Wam, naszym Klientom.


WRÓĆ

Jesteśmy wiarygodni