Szanowni Państwo,

Z dniem 15.02.2023 r., Takto zakończyło przyjmowanie wniosków pożyczkowych.

Obsługa klientów spłacających swoje zobowiązania pozostaje bez zmian. Wszystkich Klientów posiadających aktywną pożyczkę TAKTO zapraszamy do Panelu Klienta, gdzie znajdą Państwo wszystkie aktualne informacje o swoim zobowiązaniu.
Hit wśród pożyczek - Takto Finanse Weź pożyczkę online i otrzymaj online

BLOG

Pożyczka pozabankowa przed i po pandemii – jak obecnie wygląda rynek finansowy?

POŻYCZKI Opublikowano: 19.09.2021

Epidemia COVID-19 odcisnęła znaczne piętno na niemal każdej płaszczyźnie naszego codziennego życia. Obostrzenia ukierunkowane przeciwko szerzeniu się choroby uderzyła rykoszetem również w liczne sektory gospodarki – wiele osób utraciło możliwość świadczenia pracy, na czym wyraźnie ucierpiały domowe finanse.

Kryzys uderzył również w branżę pożyczkową. W świetle nowelizacji przepisów na temat wysokości odsetek, wiele przedsiębiorstw zdecydowało się zawiesić świadczenie usług, ograniczając dostępność produktów nowym klientom. Jak prezentuje się pożyczka pozabankowa przed i po pandemii? Czy sytuacja finansowa Polaków została unormowana?

Pożyczka pozabankowa przed i po pandemii wraca na poprzednie tory

Szacunki na temat najbliższych trendów w sektorze pożyczek pozabankowych są jednak pomyślne. Jak podaje portal Bankier.pl, pierwsze półrocze obecnego roku przyniosło aż 79,5% więcej wniosków pożyczkowych, niż miało to miejsce w takim samym okresie rok wcześniej. Zdaniem prof. Waldemara Rogowskiego, głównego analityka Biura Informacji Kredytowej (BIK), sektor pożyczek pozabankowych wraca do punktu, w którym znajdował się przed epidemią koronawirusa.

Dane, które spływają do BIK ze współpracujących firm, można interpretować jako pozytywne. W czerwcu bieżącego roku firmy pożyczkowe oferowały konsumentom produkty finansowe o wartości 661 mln złotych (261,9 tys. sztuk pożyczek). Oznacza to, że w zestawieniu względem czerwca 2020 roku, firmy pożyczkowe udzieliły aż o 88,6% więcej pożyczek, opiewających na 119,9% większą kwotę. Średnia kwota udzielanej w tym okresie pożyczki, wynosząca 2 200 złotych, jest wyższa o 11,5% względem tej z 12 miesięcy wcześniej.

Wysokie wyniki efektem niskiego punktu bazowego?

Warto pamiętać jednak, że jedną z najważniejszych przyczyn tak imponującego wzrostu procentowego jest relatywnie niskie statystyki względem pożyczek w czasie, względem którego prowadzono analizę. Czerwiec 2021 r. w dalszym ciągu jest minimalnie słabszy od analogicznego miesiąca z 2019 roku – udzielono wówczas nieco większej liczby pożyczek (+0,2%), których wartość wynosiła łącznie o 8,2% więcej niż w czerwcu 2021 r.

Rynek pożyczkowy wraca na dawne tory

Główny analityk BIK przewiduje, że druga połowa bieżącego roku upłynie pod znakiem coraz lepszej koniunktury na rynku pożyczek pozabankowych. Jeśli sytuacja pandemiczna nie pogorszy się, konsumenci z pewnością będą przychylnie spoglądać na pozabankowe produkty finansowe. Warto pamiętać również, że w połowie roku wygasł również przepis określający maksymalne przychody firm pożyczkowych, o którym pisaliśmy w jednym z poprzednich artykułów.

Postaw na ofertę od TAKTO Finanse

Szukasz pożyczko długoterminowej, która pozwoli Ci zrealizować plany na przyszłość? Zapoznaj się z naszym produktem finansowym – gwarantujemy nawet 12 000 złotych, podzielonych na niskie, elastyczne raty, dzięki którym nie będziesz obawiać się o swój domowy budżet. Dołącz do zadowolonych klientów TAKTO Finanse i otrzymaj pieniądze już w 15 minut po przesłaniu wniosku.Ocena: 5.0/5 ( 1 głosów)  
TAKTO Finanse
Autor

TAKTO Finanse

Redakcja

Nasz zespół to ponad 40 profesjonalistów (i ciągle się powiększa), którzy od 2012 roku z pasją, pełnym zaangażowaniem i nie zwalniając tempa pracują nad jakością produktu, który proponujemy Wam, naszym Klientom.


WRÓĆ

Jesteśmy wiarygodni