Szanowni Państwo,

Z dniem 15.02.2023 r., Takto zakończyło przyjmowanie wniosków pożyczkowych.

Obsługa klientów spłacających swoje zobowiązania pozostaje bez zmian. Wszystkich Klientów posiadających aktywną pożyczkę TAKTO zapraszamy do Panelu Klienta, gdzie znajdą Państwo wszystkie aktualne informacje o swoim zobowiązaniu.
Hit wśród pożyczek - Takto Finanse Weź pożyczkę online i otrzymaj online

BLOG

Projekt domu do 70 m2 za złotówkę budzi wątpliwości architektów

DOM Opublikowano: 21.09.2021

Jednym z flagowych postulatów Polskiego Ładu jest uproszczenie procedur w zakresie budowy własnego domu. Biurokracja ma zostać ograniczona szczególnie w przypadku obiektów o powierzchni poniżej 70 m2, które nie wymagałyby uzyskania oddzielnego pozwolenia na budowę. Jednakże, domy te w dalszym ciągu musiałyby powstawać w oparciu o zaakceptowany projekt architektoniczny – kwestia ta budzi sprzeciw środowiska branżowego.

Dlaczego architekci krytykują pomysł na projekt domu do 70 m2 za złotówkę?

Jak podaje portal Bankier.pl, projekt nowelizacji obowiązującego Prawa budowlanego został już skierowany do konsultacji publicznych. Z proponowanymi postulatami nie zgadzają przedstawiciele Izby Architektów RP, zdaniem których przedstawiona koncepcja godzi w ich interesy oraz zasady uczciwej konkurencji. Jakich kwestii dotyczą uwagi środowiska architektów?

1.      Nieścisłości względem praw autorskich

Zdaniem specjalistów, zakup przygotowanych wcześniej projektów nie pozbawia ich autorów obowiązków oraz uprawnień względem pełnienia nadzoru autorskiego, określanego w Prawie budowlanym. W przypadku wysokiego popytu na określone warianty nie ma możliwości nadzoru autorskiego, co budzi wątpliwości w wypadku potencjalnych problemów i błędów wykonawczych oraz projektowych.

2.      Naruszenie zasad konkurencyjności i swobody prowadzenia działalności

Przedstawiciele branży wskazują, że wprowadzenie projektów o symbolicznych stawkach spełnia przesłanki państwowego monopolu i niedozwolonej pomocy publicznej. Nowe przepisy miałyby doprowadzić do ograniczenia lub wyłączenia możliwości świadczenia usług, stanowiąc zaprzeczenie koncepcji wolnorynkowej.

3.      Preferencyjne warunki dla inwestycji opartych o nowe projekty

Izba Architektów RP uważa również, że oferowane przez Skarb Państwa projekty budowlane uzyskają nieformalny status rekomendowanych przez państwo. Zjawisko to mogłoby poskutkować większym wsparciem od administracji architektoniczno-budowlanej. Co więcej, realizacje oparte o projekty rządowe mogą być postrzegane jako bardziej bezpieczne z perspektywy ryzyka, związanego z procesem inwestycyjnym.

W efekcie, projekty przygotowane przez niezależnych architektów mogą zostać zakwalifikowane jako inwestycje wyższego ryzyka. Zjawisko to miałoby skutkować bardziej rygorystycznymi kontrolami ze strony aparatu administracji publicznej.

4.      Nowe zapisy nie spełniają unijnych przepisów

Architekci wskazują również, że projekt domu do 70 m2 za złotówkę stoi w sprzeczności z art. 56 Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej. Artykuł ten głosi, że swobodne świadczenie usług nie może być ograniczane. Wyłączenie mniejszych domów spod nowych projektów miałoby stanowić naruszenie powyższego przepisu.

Czy rząd rozwieje wątpliwości architektów?

W internecie nie brak sceptyków, którzy głoszą, że wymienione przez architektów obawy wynikają przede wszystkim z konfliktu interesów, związanego z udostępnieniem zainteresowanym projektów poniżej rynkowych cen. Nie sposób zaprzeczyć jednak, że część zawartych w opinii uwag (związanych np. z odpowiedzialnością za realizowaną inwestycję) należy jak najszybciej rozwikłać. Czy idea projektów domów za złotówkę zostanie przyjęta? Odpowiedź na to pytanie poznamy w najbliższym czasie.



Ocena: 5.0/5 ( 1 głosów)  
TAKTO Finanse
Autor

TAKTO Finanse

Redakcja

Nasz zespół to ponad 40 profesjonalistów (i ciągle się powiększa), którzy od 2012 roku z pasją, pełnym zaangażowaniem i nie zwalniając tempa pracują nad jakością produktu, który proponujemy Wam, naszym Klientom.


WRÓĆ

Jesteśmy wiarygodni