Szanowni Państwo,

Z dniem 15.02.2023 r., Takto zakończyło przyjmowanie wniosków pożyczkowych.

Obsługa klientów spłacających swoje zobowiązania pozostaje bez zmian. Wszystkich Klientów posiadających aktywną pożyczkę TAKTO zapraszamy do Panelu Klienta, gdzie znajdą Państwo wszystkie aktualne informacje o swoim zobowiązaniu.
Hit wśród pożyczek - Takto Finanse Weź pożyczkę online i otrzymaj online

BLOG

Spis Powszechny 2021 – co powinieneś o nim wiedzieć?

OSZCZĘDZANIE Opublikowano: 10.09.2021

Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań 2021, określany mianem Spisu Powszechnego, to bez wątpienia najszerzej zakrojona inicjatywa statystyczna w naszym kraju. Jej celem jest zgromadzenie jak najwięcej informacji demograficznych na temat polskiego społeczeństwa. Przystąpienie do spisu jest obligatoryjne – za uchylenie się od obowiązku bądź poświadczenie nieprawdy mogą grozić nam kary finansowe lub pozbawienia wolności.

Termin zakończenia spisu upłynie w czwartek, 30 września. Zapoznaj się z przygotowanym przez nas poradnikiem i uzyskaj odpowiedzi na najważniejsze pytania związane z dopełnieniem tego obowiązku statystycznego.

Czemu służy Spis Powszechny 2021?

Zadaniem spisu powszechnego jest umożliwienie kompleksowego wglądu w obecną sytuację demograficzną – ile osób mieszka w naszym kraju? Jakie jest nasze wykształcenie? Jak mieszkamy? Tworzony co 10 lat obraz służy m.in. do planowania dotacji, ustalania budżetów czy analizie trapiących nas od lat kwestii, takich jak niedobór mieszkań.

Zgodnie z treścią obowiązującej ustawy o statystyce publicznej, udział w Spisie Powszechnym jest obowiązkowy. Odpowiedni formularz należy uzupełnić pomiędzy 1 kwietnia a 30 września 2021 roku. Spisowi podlegają zarówno osoby dorosłe, jak i małoletnie – te ostatnie nie wypełniają dokumentu samodzielnie, lecz powinny być uwzględniane we wnioskach składanych przez swoich opiekunów.

Jaka kara grozi za uchylenie się od obowiązku?

Za niewywiązanie się z przykazu samospisu grozi kara grzywny w wysokości nawet 5 tysięcy złotych. Osoby dorosłe muszą się samodzielnie spisać, a także spisać osoby małoletnie, których są rodzicami lub opiekunami prawnymi. Podanie nieprawdziwych informacji może skutkować karą do 2 lat pozbawienia wolności.

Jak się spisać?

Do dyspozycji mieszkańców oddano kilka opcji, takich jak wniosek internetowy, rozmowa z uprawnionym rachmistrzem oraz osobista wizyta we właściwym urzędzie gminy bądź wojewódzkim urzędzie statystycznym.

Samospis internetowy na nsp2021.spis.gov.pl

Dokonanie spisu przez internet to bez wątpienia najwygodniejsza z dostępnych opcji. Samodzielne uzupełnienie formularza zajmie nam od kilku do kilkudziesięciu minut. Poprawnie wykonany samospis powinien zakończyć się otrzymaniem maila z podziękowaniem za udział w spisie. Do Spisu Powszechnego 2021 za pośrednictwem internetu uprawnia nas profil zaufany, logowanie poprzez bankowość elektroniczną oraz nasz numer PESEL (tożsamość osoby składającej wniosek jest wówczas weryfikowana za pośrednictwem informacji, takich jak nazwisko panieńskie matki).

Rozmowa z rachmistrzem

Do mieszkańców będą dzwonić również profesjonalni rachmistrzowie. W przypadku otrzymania telefonu warto upewnić się jednak, że nie rozmawiamy z osobą podszywającą się pod rachmistrza. Połączenie przychodzące powinno odbyć się z numeru 22 828 88 88 – rachmistrz powinien również podać swoje personalia oraz numer identyfikatora.

Skontaktuj się z Infolinią Statystyczną

Przystępując do spisu warto pamiętać, że podane informacje muszą pokrywać się ze stanem faktycznym. Jednakże, można odmówić udzielenia odpowiedzi na pytania natury wrażliwej (np. o stan zdrowia bądź wyznawaną religię), zaznaczając odpowiednie pole w formularzu. W przypadku jakichkolwiek wątpliwości, związanych ze Spisem Powszechnym 2021, gorąco zachęcamy do kontaktu Infolinią Statystyczną pod numerem 22 279 99 99.

 Ocena: 5.0/5 ( 2 głosów)  
TAKTO Finanse
Autor

TAKTO Finanse

Redakcja

Nasz zespół to ponad 40 profesjonalistów (i ciągle się powiększa), którzy od 2012 roku z pasją, pełnym zaangażowaniem i nie zwalniając tempa pracują nad jakością produktu, który proponujemy Wam, naszym Klientom.


WRÓĆ

Jesteśmy wiarygodni