Szanowni Państwo,

Z dniem 15.02.2023 r., Takto zakończyło przyjmowanie wniosków pożyczkowych.

Obsługa klientów spłacających swoje zobowiązania pozostaje bez zmian. Wszystkich Klientów posiadających aktywną pożyczkę TAKTO zapraszamy do Panelu Klienta, gdzie znajdą Państwo wszystkie aktualne informacje o swoim zobowiązaniu.
Hit wśród pożyczek - Takto Finanse Weź pożyczkę online i otrzymaj online

BLOG

Symbole na plastikowych opakowaniach – znaczenie oznakowań, które warto znać

DOM Opublikowano: 11.10.2021

We współczesnych czasach plastik stał się materiałem wszechobecnym. Jest wykorzystywany jako opakowania w branży żywności, stanowi obudowę laptopów, kokpitu samochodowego, czy telefonów komórkowych. Nie zastanawiamy się nad tym zbyt często, jednak plastik zdominował obecne czasy – można powiedzieć, że w pewien sposób jesteśmy uzależnieni od tego materiału.

Pomimo, że nie możemy wyeliminować go z naszego życia to wziąć powinniśmy zwracać uwagę na jakość plastiku, z którego korzystamy. Producenci są zobowiązani do przejrzystości informacji dotyczących stosowanego tworzywa sztucznego. Zwracamy uwagę na datę ważności, jednak symbole na plastikowych opakowaniach są równie ważne – pewne rodzaje są po prostu szkodliwe dla zdrowia, a nawet życia człowieka!

Podstawowe symbole na plastikowych opakowaniach - znaczenie

Międzynarodowy symbol, który z łatwością powinniśmy „rozszyfrować” jest znak kieliszka i widelca. Oznaczenie sugeruje, że plastik ten jest bezpieczny w kontakcie z żywnością, gdyż nie wydziela do jedzenia niepożądanych substancji. Znak kieliszka i widelca sugeruje również, że tak zapakowane jedzenie nie powinno zmienić smaku i zapachu posiłku.

Kolejnym popularnym symbolem jest symbol zmywarki – oznacza, że do czyszczenia pojemnika możemy właśnie użyć tego urządzenia. Na plastikowych opakowaniach znajdziemy również symbole z temperaturą, dzięki którym dowiemy się w jakich zakresach można podgrzać lub zamrozić znajdujące się w nim posiłki. Na plastikowych pojemnikach znajdziemy także symbol mikrofalówki, który w oczywisty sposób informuje o możliwości obróbki termicznej w tym urządzeniu.

Symbole dotyczące materiałów, z których wykonane jest opakowanie

Na opakowaniach znajdziemy również oznaczenia, które określają materiał dominujący. W przeciwieństwie do poprzednio opisanych symboli podstawowych, możemy nie znać ich znaczenia na pierwszy rzut oka.

  • PET / PETE – politereftalan etylenu. Jeden z najpopularniejszych materiałów wykorzystywanych do produkcji opakowań m.in. butelek na płyny czy naczynia do jednorazowego użytku. Nie można ich myć i używać po raz kolejny, jak również poddawać długotrwałemu działaniu promieni słonecznych
  • HDPE – polietylen o wysokiej gęstości. Przez wielu ekspertów uważany za najbezpieczniejszy dla człowieka. Stosowany zarówno do opakowań na żywność, jak i do produkcji zabawek, obudowy komputera itp.
  • V / PVC – polichlorek winylu. Materiał, który może wykazywać działanie toksyczne – z tego powodu nie jest stosowany w żywności. Ze względu na swoje walory techniczne służy raczej jako materiał w budownictwie, choć czasem produkuje się z niego przedmioty codziennego użytku.
  • LDPE – polietylen o niskiej gęstości. Popularny materiał plastikowy, który jest dość często wykorzystywany. Spotkamy się z nim w przypadku torebek foliowych czy opakowań do żywności – nie można ich podgrzewać, gdyż wykazują się niską odpornością termiczną.
  • PP – polipropylen wielorazowego użytku. Uważany za jeden z najbezpieczniejszych plastików, choć mniej niż HDPE.
  • PS – polistyren. Znany jest jednak z określenia „styropian” – uważany za niebezpieczny. Służy czasem jako opakowanie wykorzystywane do dostarczania jedzenia na wynos.
  • Inne – tworzywa inne. Powinniśmy raczej unikać takich opakowań i pod żadnym pozorem nie wkładać ich do mikrofalówki, mrozić, ani podgrzewać.

Wspieramy środowisko, sadzimy drzewa - TAKTO Finanse bliżej natury

W ramach akcji TAKTO EKO namawiamy partnerów biznesowych współpracujących z firmą TAKTO Finanase, aby razem z nami rezygnowali z przesyłek papierowych na rzecz komunikacji elektronicznej. Zaoszczędzone w ten sposób pieniądze przekazujemy na sadzenie drzew. Dotychczas dzięki naszej akcji udało się posadzić 391 nowych drzew co stanowi 434.01 m2 lasów. Chroń środowisko razem z nami!

 



Ocena: 5.0/5 ( 1 głosów)  
TAKTO Finanse
Autor

TAKTO Finanse

Redakcja

Nasz zespół to ponad 40 profesjonalistów (i ciągle się powiększa), którzy od 2012 roku z pasją, pełnym zaangażowaniem i nie zwalniając tempa pracują nad jakością produktu, który proponujemy Wam, naszym Klientom.


WRÓĆ

Jesteśmy wiarygodni