Hit wśród pożyczek - Takto Finanse Weź pożyczkę online i otrzymaj online

BLOG

Symbole na plastikowych opakowaniach – znaczenie oznakowań, które warto znać

DOM Opublikowano: 11.10.2021

We współczesnych czasach plastik stał się materiałem wszechobecnym. Jest wykorzystywany jako opakowania w branży żywności, stanowi obudowę laptopów, kokpitu samochodowego, czy telefonów komórkowych. Nie zastanawiamy się nad tym zbyt często, jednak plastik zdominował obecne czasy – można powiedzieć, że w pewien sposób jesteśmy uzależnieni od tego materiału.

Pomimo, że nie możemy wyeliminować go z naszego życia to wziąć powinniśmy zwracać uwagę na jakość plastiku, z którego korzystamy. Producenci są zobowiązani do przejrzystości informacji dotyczących stosowanego tworzywa sztucznego. Zwracamy uwagę na datę ważności, jednak symbole na plastikowych opakowaniach są równie ważne – pewne rodzaje są po prostu szkodliwe dla zdrowia, a nawet życia człowieka!

Symbole na plastikowych opakowaniach – znaczenie oznakowań, które warto znać

Podstawowe symbole na plastikowych opakowaniach - znaczenie

Międzynarodowy symbol, który z łatwością powinniśmy „rozszyfrować” jest znak kieliszka i widelca. Oznaczenie sugeruje, że plastik ten jest bezpieczny w kontakcie z żywnością, gdyż nie wydziela do jedzenia niepożądanych substancji. Znak kieliszka i widelca sugeruje również, że tak zapakowane jedzenie nie powinno zmienić smaku i zapachu posiłku.

Kolejnym popularnym symbolem jest symbol zmywarki – oznacza, że do czyszczenia pojemnika możemy właśnie użyć tego urządzenia. Na plastikowych opakowaniach znajdziemy również symbole z temperaturą, dzięki którym dowiemy się w jakich zakresach można podgrzać lub zamrozić znajdujące się w nim posiłki. Na plastikowych pojemnikach znajdziemy także symbol mikrofalówki, który w oczywisty sposób informuje o możliwości obróbki termicznej w tym urządzeniu.

Symbole dotyczące materiałów, z których wykonane jest opakowanie

Na opakowaniach znajdziemy również oznaczenia, które określają materiał dominujący. W przeciwieństwie do poprzednio opisanych symboli podstawowych, możemy nie znać ich znaczenia na pierwszy rzut oka.

  • PET / PETE – politereftalan etylenu. Jeden z najpopularniejszych materiałów wykorzystywanych do produkcji opakowań m.in. butelek na płyny czy naczynia do jednorazowego użytku. Nie można ich myć i używać po raz kolejny, jak również poddawać długotrwałemu działaniu promieni słonecznych
  • HDPE – polietylen o wysokiej gęstości. Przez wielu ekspertów uważany za najbezpieczniejszy dla człowieka. Stosowany zarówno do opakowań na żywność, jak i do produkcji zabawek, obudowy komputera itp.
  • V / PVC – polichlorek winylu. Materiał, który może wykazywać działanie toksyczne – z tego powodu nie jest stosowany w żywności. Ze względu na swoje walory techniczne służy raczej jako materiał w budownictwie, choć czasem produkuje się z niego przedmioty codziennego użytku.
  • LDPE – polietylen o niskiej gęstości. Popularny materiał plastikowy, który jest dość często wykorzystywany. Spotkamy się z nim w przypadku torebek foliowych czy opakowań do żywności – nie można ich podgrzewać, gdyż wykazują się niską odpornością termiczną.
  • PP – polipropylen wielorazowego użytku. Uważany za jeden z najbezpieczniejszych plastików, choć mniej niż HDPE.
  • PS – polistyren. Znany jest jednak z określenia „styropian” – uważany za niebezpieczny. Służy czasem jako opakowanie wykorzystywane do dostarczania jedzenia na wynos.
  • Inne – tworzywa inne. Powinniśmy raczej unikać takich opakowań i pod żadnym pozorem nie wkładać ich do mikrofalówki, mrozić, ani podgrzewać.

Wspieramy środowisko, sadzimy drzewa - TAKTO Finanse bliżej natury

W ramach akcji TAKTO EKO namawiamy partnerów biznesowych współpracujących z firmą TAKTO Finanase, aby razem z nami rezygnowali z przesyłek papierowych na rzecz komunikacji elektronicznej. Zaoszczędzone w ten sposób pieniądze przekazujemy na sadzenie drzew. Dotychczas dzięki naszej akcji udało się posadzić 391 nowych drzew co stanowi 434.01 m2 lasów. Chroń środowisko razem z nami!

 


Ocena: 5.0/5 ( 1 głosów)  
TAKTO Finanse
Autor

TAKTO Finanse

Redakcja

Nasz zespół to ponad 40 profesjonalistów (i ciągle się powiększa), którzy od 2012 roku z pasją, pełnym zaangażowaniem i nie zwalniając tempa pracują nad jakością produktu, który proponujemy Wam, naszym Klientom.


WRÓĆ

Jesteśmy wiarygodni

Odpowiedzialny Pożyczkodawca Takto Finanse Takto Finanse podlega pod Ustawę o Kredycie Konsumenckim