Każdego roku coraz większa liczba Polaków decyduje się na zakupy w chińskich sklepach wysyłkowych, wśród których prym niepodzielnie wiedzie AliExpress. Popularność tej platformy e-commerce już dawno przebiła eBaya i Amazona, czyniąc ją jednym z najważniejszych miejsc do zakupów online. Co przyczynia się do jej popularności i czy przeprowadzone na niej transakcje wiążą się z pewnym ryzykiem?
Przynęta darmowej wysyłki
Jednym z głównych wabików portalu AliExpress jest ogromna liczba produktów, za których transport nie zapłacisz ani grosza. Oczywiście, oferta dotyczy głównie towarów o niewielkich wymiarach i wadze. Ta polityka cenowa jest rezultatem strategii Chińskiej Republiki Ludowej, która zakłada dopłaty do wysyłek dla przedsiębiorców, aby uczynić ich bardziej konkurencyjnymi. Bezpłatna dostawa to znakomity bodziec do zakupu przedmiotów o niskiej cenie – zwłaszcza takich, które nie są Ci potrzebne natychmiast, a ich wartość jest niższa od kosztów krajowej wysyłki listem poleconym.
Rozwiązanie to nie dotyczy jednak droższej elektroniki, czyli takich sprzętów, jak telefony komórkowe czy tablety. W trosce o bezpieczny transport sprzedawcy oferują wówczas płatną przesyłkę rejestrowaną bądź za pośrednictwem kuriera. Powinieneś jednak spodziewać się, że niemal na pewno będziesz musiał uiścić należne cło.
Gwarancja otrzymania towaru
W przeciwieństwie do znacznej części portali aukcyjnych (i każdego sklepu internetowego), zapłacone przez Ciebie pieniądze nie trafiają wprost na konto sprzedawcy. Portal zamraża przelaną kwotę i czeka na potwierdzenie otrzymania zakupionych przedmiotów. W momencie, w którym potwierdzisz, że otrzymałeś oczekiwany towar, AliExpress przekaże sprzedawcy należną sumę.
W przypadku sporu pomiędzy nabywcą a sprzedawcą, portal pełni rolę mediatora, zapoznając się z genezą problemu. W zależności od rodzaju problemu, jako kupujący możesz liczyć na całkowity bądź częściowy zwrot gotówki.
Najczęstsze problemy z gigantem z Państwa Środka
Zagraniczne zakupy są jednak obarczone pewną dozą ryzyka. Największe wątpliwości budzą kwestie związane z gwarancją. O ile większość opisów produktowych jasno informuje o warunkach zwrotu lub reklamacji, często wymaga się odesłania towaru prosto do Chin. Czas naprawy bądź serwisu urządzenia potrafi wówczas trwać nawet kilka miesięcy!
Nie mniej istotnym problemem jest również kwestia oryginalności poszczególnych towarów. O ile nie dotyczy to produktów chińskich przedsiębiorstw, należy zwracać szczególną uwagę na autentyczność ofert znanych, globalnych marek w atrakcyjnych cenach. Znane są przypadki, w których przesyłki z nieoryginalnymi towarami zostały zarekwirowane przez polski Urząd Celny. Zamawiające je osoby musiały składać wyjaśnienia, co wiązało się nie tylko z dużym stresem, lecz również ze stratą finansową.
Nie sposób jednak zaprzeczyć, że chińskie sklepy wysyłkowe potrafią zaskoczyć nas wyjątkowymi i korzystnymi ofertami, spośród których coraz więcej realizowanych jest przy wykorzystaniu europejskich magazynów. Znalazłeś korzystną promocję, lecz brakuje Ci funduszy? Nie wahaj się i zgłoś się do TAKTO Finanse – dobierzemy wysokość i liczbę rat do Twoich oczekiwań, dzięki czemu bez trudu spłacisz swoje zobowiązanie w dogodnym terminie.
WRÓĆ