Szanowni Państwo,

Z dniem 15.02.2023 r., Takto zakończyło przyjmowanie wniosków pożyczkowych.

Obsługa klientów spłacających swoje zobowiązania pozostaje bez zmian. Wszystkich Klientów posiadających aktywną pożyczkę TAKTO zapraszamy do Panelu Klienta, gdzie znajdą Państwo wszystkie aktualne informacje o swoim zobowiązaniu.
Hit wśród pożyczek - Takto Finanse Weź pożyczkę online i otrzymaj online

BLOG

Torba ekologiczna na zakupy – rodzaje, jak wybrać?

DOM Opublikowano: 01.01.2022

Według szacunków każdy człowiek zużywa około 200 toreb foliowych rocznie. Parlament Europejski, przez wyraz troski o losy planety, zarządził znaczne ograniczenie tzw. zrywek w sklepach we wszystkich krajach członkowskich. Dziś za jednorazówkę w sklepie trzeba zapłacić, co ma zachęcić klientów sklepów do zabierania ze sobą własnej torby ekologicznej na zakupy.

 

Dlaczego torba ekologiczna na zakupy to konieczność?

Jak donosi portal money.pl: – W 2019 roku Parlament Europejski zatwierdził dyrektywę "The Single-Use Plastics Directive", zwaną dyrektywą plastikową. Na terenie UE sprzedaż tworzyw sztucznych, głównie jednorazowych naczyń, patyczków higienicznych czy rurek do napojów, będzie nielegalna.

Na liście niepożądanych produktów znalazły się również torby foliowe. Organizacje ekologiczne alarmują, że plastikowe jednorazowe towary mogą stanowić nawet 70% odpadów morskich.

Wiele z wymienionych towarów ma swoje, bardziej zero waste, odpowiedniki – plastikowe kubki czy sztućce na grilla można zamienić na te wyprodukowane z papieru lub trzciny cukrowej, szczoteczki do zębów występują w wersji z bambusa, a popularne foliowe zrywki przegrywają w starciu z torbą ekologiczną na zakupy. Jak wybrać odpowiednią?

Torba ekologiczna na zakupy – papierowa czy materiałowa?

Wybierając torbę ekologiczną na zakupy przede wszystkim powinniśmy wziąć pod uwagę to, czy nadaje się do wielokrotnego użytku. Nawet siatka wykonana z materiału z odzysku czy papieru z makulatury, który świetnie nadaje się do recyklingu nie będzie w pełni spełniała tych kryteriów, jeśli zostanie wykonana niestarannie, a w efekcie jednorazowo.

Materiałowe torby ekologiczne na zakupy najczęściej występują w wariantach wykonanych z:

  • bawełny,
  • poliestru – z materiału odzyskanego w ramach recyklingu (PET),
  • tyveku – syntetycznego materiału wykonanego z polietylenowej przędzy,

Wszystkie odznaczają się podobnym stopniem wytrzymałości, siatka z Tyveku będzie ponadto wodoodporna (materiał przepuszcza jedynie parę wodną). Zatem, która będzie najodpowiedniejsza?

Ważny jest sposób pozyskiwania surowca, jeśli zdecydujemy się na torbę ekologiczną na zakupy z bawełny bądź lnu, warto sięgać po materiał organiczny lub sięgnąć po siatkę „z drugiej ręki”. Warto podkreślić, że Tyvek i poliester nadają się do recyklingu, natomiast bawełna oraz len są w 100% biodegradowalne.

Jeśli chodzi o torbę ekologiczną na zakupy w warzywniaku, jednorazowe woreczki na owoce czy warzywa na wagę można zastąpić zaciskową siateczką. W sieci i sklepach z artykułami zero waste można znaleźć woreczki wykonane z materiałów z recyklingu np. z firanki.

Popularne dyskonty wprowadzają również produkty swoich własnych marek, warto wówczas zachować metkę przy woreczku – w marketach sieci Lidl po zeskanowaniu metki waga woreczka jest odejmowana przy kasie od wagi produktów.

 Ocena: 5.0/5 ( 1 głosów)  
TAKTO Finanse
Autor

TAKTO Finanse

Redakcja

Nasz zespół to ponad 40 profesjonalistów (i ciągle się powiększa), którzy od 2012 roku z pasją, pełnym zaangażowaniem i nie zwalniając tempa pracują nad jakością produktu, który proponujemy Wam, naszym Klientom.


WRÓĆ

Jesteśmy wiarygodni