Szanowni Państwo,

Z dniem 15.02.2023 r., Takto zakończyło przyjmowanie wniosków pożyczkowych.

Obsługa klientów spłacających swoje zobowiązania pozostaje bez zmian. Wszystkich Klientów posiadających aktywną pożyczkę TAKTO zapraszamy do Panelu Klienta, gdzie znajdą Państwo wszystkie aktualne informacje o swoim zobowiązaniu.
Hit wśród pożyczek - Takto Finanse Weź pożyczkę online i otrzymaj online

BLOG

Ulga dla klasy średniej – czy nowe przepisy będą dla Ciebie korzystne?

OSZCZĘDZANIE Opublikowano: 12.01.2022

Rządowy program „Polskiego ładu” przynosi wiele zmian w zakresie wysokości miesięcznego wynagrodzenia. Autorzy nowelizacji twierdzą, że przyniesie ona pozytywne zmiany dla lwiej części podatników. Aby reforma podatkowa nie wpłynęła negatywnie na osoby zarabiające do dwukrotności średniej krajowej, z pomocą przyjść ma ulga dla klasy średniej. Czy opublikowane zmiany sprawią, że wprowadzone w życie reformy okażą się neutralne dla Twojego budżetu?

 

Kogo obejmie ulga dla klasy średniej?

Zgodnie z opublikowanymi założeniami, ulga dla klasy średniej jest skierowana do pracowników oraz przedsiębiorców o rocznych przychodach w przedziale 5 701 – 11 141 złotych brutto miesięcznie (68 412 – 133 692 zł w skali roku). W efekcie podniesienia drugiego progu podatkowego, reforma powinna być neutralna bądź przynieść oszczędności również tym osobom, które zarabiają powyżej tych limitów – do 12 800 zł brutto miesięcznie. Warto podkreślić, że powyższe wyliczenia uwzględniają już zmiany w składce zdrowotnej, która nie podlega już odliczeniu w dotychczasowej postaci.

Nowe zapisy zostały zawarte w Ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych, nazywanej również Ustawie o PIT. Zgodnie z art. 26 ust. 1 pkt 2aa, wprowadzono ulgę dla pracowników lub podatników, osiągających przychody z pozarolniczej działalności gospodarczej. Przysługuje ona przedsiębiorcom prowadzącym pozarolniczą działalność gospodarczą oraz osobom pracującym na etacie, których przychody mieszczą się w przedziale od 68 412 zł do 133 692 zł w skali roku i podlegają opodatkowaniu z wykorzystaniem skali podatkowej, czyli na tzw. zasadach ogólnych. Dochód w przypadku działalności gospodarczej jest rozumiany jako przychód, który został pomniejszony o poniesione koszty (poza składkami na ubezpieczenie społeczne).

Kiedy ulga dla klasy średniej zostanie zastosowana?

Warto podkreślić, że jeśli dana osoba łączy prowadzenie działalności gospodarczej ze świadczeniem pracy na etacie, suma dochodów musi mieścić w przytoczonym wyżej zakresie. Ulga dla klasy średniej może być stosowana również w przypadku wspólnego rozliczenia małżeństwa. Jeśli jedno małżonków osiąga zarobki, które przekraczają określony przedział, a drugie zarabia poniżej górnego limitu, ulga dla klasy średniej będzie przysługiwać obojgu małżonków, jeśli połowa łącznych dochodów zmieści się w przedziale pomiędzy 68 412 zł a 133 692 zł.

Ponieważ ulga dla klasy średniej jest stosowana z mocy prawa, jej uwzględnienie odbywa się automatycznie. Podatnik nie musi wypełniać oświadczeń względem urzędu skarbowego bądź płatnika. Pracownicy, którzy wiedzą, że ulga ta nie znajdzie w ich sytuacji zastosowania, mogą złożyć stosowną rezygnację – jeśli tego nie zrobią, system automatycznie zweryfikuje to w trakcie rozliczenia rocznego, wykazując wartość podatku do zapłaty.

Ulga dla klasy średniej – czy opłaca się złożyć rezygnację?

Podatnicy, którzy wypracowali dochody przekraczające przytoczone widełki, lecz nie złożyli opisanej rezygnacji, skorzystają z ulgi przy pobieraniu comiesięcznych zaliczek na poczet podatku. Oznacza to jednak, że na koniec roku będzie musiał uiścić niedopłatę jednorazowo. Aby złożyć rezygnację z ulgi, należy złożyć u pracodawcy wniosek w formie pisemnej. Podjęcie takiej decyzji sprawi, że ulga dla klasy średniej przestanie być stosowana wraz z następnym miesiącem.

Zapisy „Polskiego ładu” budzą wiele wątpliwości ekspertów – pełen wpływ nowelizacji przepisów na wynagrodzenia Polaków będzie dostrzegalny dopiero po upływie kilku miesięcy. Warto regularnie śledzić pojawiające się w sieci interpretacje obowiązujących zapisów, dzięki czemu będziemy w stanie na bieżąco monitorować opinie osób, zajmujących się tematyką podatkową.Ocena: 5.0/5 ( 1 głosów)  
TAKTO Finanse
Autor

TAKTO Finanse

Redakcja

Nasz zespół to ponad 40 profesjonalistów (i ciągle się powiększa), którzy od 2012 roku z pasją, pełnym zaangażowaniem i nie zwalniając tempa pracują nad jakością produktu, który proponujemy Wam, naszym Klientom.


WRÓĆ

Jesteśmy wiarygodni