Rządowy projekt ustawy antylichwiarskiej idzie do notyfikacji. Według pełnomocnika rządu ds. praw człowieka – Marcina Warchoła, sejm zajmie się nim w połowie stycznia 2022 roku. Rząd chce zlikwidować patologie na rynku pożyczek. Co to oznacza dla pożyczkobiorców i firm pozabankowych?
Na czym polega ustawa antylichwiarska?
Część przepisów ustawy antylichwiarskiej rząd wprowadził w ramach tzw. tarczy antykryzysowej. Jak możemy przeczytać na stronie rządowej, politycy mają na uwadze bezpieczeństwo osób, które na skutek pandemii straciły oszczędności – ustawa ma chronić najsłabszych i potencjalne ofiary lichwiarzy przed spiralą zadłużeń.
Ustawa antylichwiarska wprowadza m.in.:
- ściśle określone limity odsetek oraz kosztów pozaodsetkowych,
- definicje kosztów pozaodsetkowych, która będzie chronić pożyczkobiorców przed wysokimi, dodatkowymi marżami, prowizjami i opłatami związanymi z zadłużeniem,
- wymuszenie na pożyczkodawcach jasną informację o całości kosztów pozaodsetkowych,
- obniżenie kosztów niezależnych od okresu kredytowania z 25 do 10%, a także kosztów zależnych z 30 do 10%,
- obowiązek szczegółowej weryfikacji dokumentów,
- kontrolę Komisji Nadzoru Finansoweg nad firmami pożyczkowymi.
Jeśli udzielana pożyczka nie spełni wymienionych kryteriów – lichwiarzowi będzie grozić nawet do 5 lat więzienia.
Ustawa antylichwiarska – kontrowersje
Środowiska branżowe krytykują ustawę antylichwiarską za nietransparentny proces legislacyjny oraz brak konsultacji z rynkiem. Jak donosi Puls Biznesu, nowe przepisy uderzą w firmy o różnych modelach finansowych: - Regulacja obcina przychody całej branży o połowę. Najwięcej stracą firmy udzielające pożyczek krótkoterminowych – alarmuje dziennik.
Potrzebujesz pożyczki? TAKTO Finanse stawia bezpieczeństwo na pierwszym miejscu
Każdy z nas przynajmniej raz w życiu znalazł lub znajdzie się w sytuacji, kiedy niezbędna okaże się pomoc finansowa z zewnątrz. Nagła awaria samochodu, konieczność prywatnej wizyty u lekarza czy usterka w mieszkaniu – to tylko niektóre z powodów niedopinającego się budżetu. Właśnie dla takich osób powstała bezpieczna pożyczka ratalna od TAKTO Finanse.
Udzielamy pomocy w wysokości do 12 tysięcy złotych, które nasi specjaliści finansowi rozbiją na 40 niskich, wygodnych do spłacenia rat. Warto podkreślić, że przed udzieleniem pożyczki zawsze sprawdzamy możliwości finansowe naszych klientów. Co więcej, działamy w sposób etyczny i zgodny z Zasadami Dobrych Praktyk. U nas możesz czuć się bezpiecznie – użyj formularza kontaktowego i poznaj pełną ofertę.
WRÓĆ