Szanowni Państwo,

Z dniem 15.02.2023 r., Takto zakończyło przyjmowanie wniosków pożyczkowych.

Obsługa klientów spłacających swoje zobowiązania pozostaje bez zmian. Wszystkich Klientów posiadających aktywną pożyczkę TAKTO zapraszamy do Panelu Klienta, gdzie znajdą Państwo wszystkie aktualne informacje o swoim zobowiązaniu.
Hit wśród pożyczek - Takto Finanse Weź pożyczkę online i otrzymaj online

BLOG

W co zainwestować 20 tysięcy złotych?

OSZCZĘDZANIE Opublikowano: 15.01.2022

Na przestrzeni ostatnich miesięcy Polacy zaczęli mierzyć się z widmem rosnącej inflacji. W ciągu zaledwie pięciu miesięcy wzrosła ona z poziomu 4,4% w czerwcu 2021 r. do 7,8% w listopadzie. Spadająca siła nabywcza pieniądza doprowadziła do rychłego podniesienia stóp procentowych – fakt ten nie przełożył się jednak znacząco na podwyżkę oprocentowania lokat oszczędnościowych.

Osoby posiadające oszczędności stanęły przed poważnym dylematem – jak ulokować swoje pieniądze, aby zminimalizować niszczący wpływ inflacji? W dzisiejszym artykule rozważymy różne spojrzenia na kwestię, w co zainwestować 20 tysięcy złotych, aby nie straciły one na wartości.

1.      Metale szlachetne

Złoto i srebro w postaci monet bądź sztabek to bez wątpienia jedne z najpopularniejszych inwestycji, mających uchronić kapitał przed utratą wartości. Choć zakup metali szlachetnych nie przyniesie nam zysków rzędu kilkunastu procent rocznie, stanowi bardzo atrakcyjną lokatę długoterminową. W przeciwieństwie do bankowych depozytów, udzielanych na określony czas, złoto oraz srebro możemy sprzedać w dowolnym momencie, nie tracąc przy tym części zarobionych pieniędzy.

Oczywiście, monety i sztaby wykonane z cennych kruszców nie są niewrażliwe na rynkowe wahania. Również w tym sektorze pojawią się „górki i dołki”, które wpływają na opłacalność ich zakupu w danym momencie. Nie sposób jednak zaprzeczyć, że w wzrost ich wartości jest bardzo wyraźny – przeglądając wykresy długoterminowe wyraźnie można dostrzec rosnące ceny za uncję danego metalu.

2.      Kryptowaluty

Kwestia kryptowalut jest tematem wielu dyskusji na całym świecie. Ich entuzjaści wskazują m.in. na odporność e-portfeli na działania rządów oraz anonimowość jej posiadaczy – ich przeciwnicy podnoszą argumenty, związane m.in. z brakiem odgórnych gwarancji oraz negatywnych skutkach procesów wydobycia (rosnące zapotrzebowanie na energię elektryczną czy utrudniony dostęp do części komputerowych).

Przeglądając długoterminowe kursy najpopularniejszych cyfrowych walut łatwo dojść do wniosku, że tego typu inwestycja może zapewnić nam bardzo wysoki zysk, obarczony jednak równie dużym ryzykiem. Osoby, które nie interesują się tym rynkiem na co dzień, mogą łatwo nadziać się na tymczasową „górkę”, co z pewnością odbije się na czasie zwrotu. Warto pamiętać również, że istnieje zaledwie kilka kryptowalut, cechujących się stabilnym wzrostem wartości na przestrzeni lat. Należy mieć również na uwadze, że znaczna część z pojawiających się na rynku „nominałów” nie nadaje się do długoterminowej inwestycji.

Kursy wiodących kryptowalut w ujęciu wieloletnim pokazują, że na inwestycjach tego typu można zarobić znaczne kwoty. Warto mieć świadomość, że relatywnie duża niestabilność tego sektora sprawia, że należy podchodzić do niego z dużą dozą ostrożności – zwłaszcza przy inwestowaniu w niego znaczną część naszych oszczędności.

3.      Poduszka finansowa

Rozważając najbardziej optymalne metody na ulokowanie kapitału należy zastanowić się również nad ewentualnymi przeszkodami, które mogą zmusić nas do sięgnięcia po odkładaną rezerwę. Jeśli posiadamy nieuregulowane należności bądź obawiamy się nagłych wydatków, warto pozostawić część z posiadanych oszczędności pod ręką. Choć rozwiązanie to nie uchroni pieniędzy przed widmem inflacji, pomoże nam wyjść obronną ręką z wielu podbramkowych sytuacji.Ocena: 5.0/5 ( 1 głosów)  
TAKTO Finanse
Autor

TAKTO Finanse

Redakcja

Nasz zespół to ponad 40 profesjonalistów (i ciągle się powiększa), którzy od 2012 roku z pasją, pełnym zaangażowaniem i nie zwalniając tempa pracują nad jakością produktu, który proponujemy Wam, naszym Klientom.


WRÓĆ

Jesteśmy wiarygodni