Szanowni Państwo,

Z dniem 15.02.2023 r., Takto zakończyło przyjmowanie wniosków pożyczkowych.

Obsługa klientów spłacających swoje zobowiązania pozostaje bez zmian. Wszystkich Klientów posiadających aktywną pożyczkę TAKTO zapraszamy do Panelu Klienta, gdzie znajdą Państwo wszystkie aktualne informacje o swoim zobowiązaniu.
Hit wśród pożyczek - Takto Finanse Weź pożyczkę online i otrzymaj online

BLOG

Zadłużenie Polaków w czasie pandemii koronawirusa – w jaki sposób uległo zmianie?

OSZCZĘDZANIE Opublikowano: 21.08.2021

Przygotowany przez InfoDług raport rzuca nowe światło na zadłużenie Polaków w czasie pandemii koronawirusa oraz nasze domowe finanse. Polacy podeszli do ich planowania z dużą powagą, ograniczając wydatki i spłacając podjęte zobowiązania z wyprzedzeniem. Zmianie uległa również liczna niesolidnych dłużników – na przestrzeni roku spadła ona o ponad 90 tys. osób.

Niskie zadłużenie Polaków w czasie pandemii koronawirusa zaskoczyło specjalistów

Sytuacja finansowa zadłużonych Polaków na początku epidemii koronawirusa nie napawała optymizmem. W ciągu pół roku od wprowadzenia obostrzeń nasze zaległości zwiększyły się o niebagatelne 3 mld złotych. Jednakże, na przestrzeni kolejnego półrocza sytuacja ta uległa zmianie – ogólne zadłużenie spadło do pułapu sprzed COVID-19.

Warto podkreślić, że utrzymanie zadłużenia na poziomie sprzed obostrzeń należy uznać za pozytywne zaskoczenie. Wielu przedsiębiorców jasno deklaruje, że nie otrzymało adekwatnej rekompensaty za okres, w którym nie mogli świadczyć swoich usług. Na brak odpowiedniego wsparcia uskarżają się zwłaszcza przedstawiciele branży fitness, eventowej czy gastronomicznej, w których możliwości zarobkowania zostały drastycznie ograniczone.

Czy ograniczenia zatrzymały konsumpcję?

Analitycy wskazują, że odpowiedzią na trudną sytuację zarobkową było ograniczenie wydatków oraz możliwość podjęcia wakacji kredytowych. Ograniczenia natury sanitarnej skłoniły Polaków do mniejszych zakupów – zarówno w ujęciu konsumpcyjnym, jak i nabywania tzw. dóbr trwałego użytku. Nie bez znaczenia była również możliwość obniżenia stałych wydatków o koszty kredytów – zamrożonych zostało niemal milion zobowiązań. Średni czas wakacji kredytowych wynosił 3 miesiące, a łączna wartość odroczeń przekroczyła 82 mld złotych.

Należy podkreślić, że stabilne zadłużenie Polaków w czasie pandemii koronawirusa przełożyło się na wzrost oszczędności w formie gotówki, papierów wartościowych czy depozytów. Szacuje się, że zmiana nawyków zakupowych przyniosła nam około 140 mld oszczędności. Trudno jednoznacznie przewidzieć, czy znoszone restrykcje przyczynią się do „odwilży” zakupowego rygoru – wypracowana poduszka finansowa może mieć jednak kluczowe znaczenie w perspektywie nadchodzącej jesieni.

Polacy planują dalsze oszczędzanie

Autorzy raportu poświęcili również sporo uwagi kwestii planowania wydatków w najbliższej przyszłości. Zmianę finansowych nawyków Polaków widać m.in. w przewidywanych wydatkach na święta Bożego Narodzenia (-10%) oraz bierność w sezonie wyprzedaży. Choć łączna wartość zobowiązań nieznacznie wzrosła, zauważalnie zmniejszyła się liczba osób, które zadłużyły się na średnie kwoty – liczba osób zadłużonych na kwoty poniżej 2000 zł spadła o 57 tys. (14%) oraz o 21 tys. (4,4%) spadła liczba dłużników z zobowiązaniami rzędu 2-5 tys. zł.

Szukasz bezpiecznej pożyczki długoterminowej?

Zapoznaj się z naszą ofertą – zapewniamy nawet 12 000 zł, które dzielimy na 40 niskich i wygodnych do spłaty rat. Uniknij spirali długów i postaw na pewne rozwiązanie, które bez trudu uwzględnisz w swoim budżecie.

 

 Ocena: 5.0/5 ( 1 głosów)  
TAKTO Finanse
Autor

TAKTO Finanse

Redakcja

Nasz zespół to ponad 40 profesjonalistów (i ciągle się powiększa), którzy od 2012 roku z pasją, pełnym zaangażowaniem i nie zwalniając tempa pracują nad jakością produktu, który proponujemy Wam, naszym Klientom.


WRÓĆ

Jesteśmy wiarygodni