Szanowni Państwo,

Z dniem 15.02.2023 r., Takto zakończyło przyjmowanie wniosków pożyczkowych.

Obsługa klientów spłacających swoje zobowiązania pozostaje bez zmian. Wszystkich Klientów posiadających aktywną pożyczkę TAKTO zapraszamy do Panelu Klienta, gdzie znajdą Państwo wszystkie aktualne informacje o swoim zobowiązaniu.
Hit wśród pożyczek - Takto Finanse Weź pożyczkę online i otrzymaj online

BLOG

Zmiana czasu na zimowy 2021 – kiedy została wprowadzona Skąd i czemu służy?

ROZRYWKA Opublikowano: 20.10.2021

Zmiana czasu towarzyszy nam praktycznie od zawsze. Przynajmniej raz, każdej osobie zdarzyło się obudzić z błędną godziną na zegarku, co mogło przełożyć się na spóźnienie w pracy lub… przyjemne zaskoczenie w postaci dodatkowej godziny na sen. Wskazówki na zegarkach zmieniamy dwa razy w roku. Mianowicie w ostatnią niedzielę października i marca. Zmiana czasu na zimowy 2021 oznacza, że „cofamy czas” o godzinę wstecz, natomiast w odwrotnym wypadku – do przodu.

Tę czynność powinniśmy wykonać o godzinie 3:00 (czas letni na zimowy) lub o 2:00 (czas zimowy na letni). Większość nowoczesnych urządzeń dokonuje jednak tego w automatyczny sposób, jednak posiadając klasyczny zegar lub zegarek musimy pamiętać o ustawieniu godziny w sposób manualny!

Historia zmiany czasu

Niemal siedemdziesiąt państw na całym świecie zdecydowało się na wprowadzenie czasu letniego i zimowego. Prekursorem idei zmiany czasu był nie kto inny jak sam Benjamin Franklin – jeden z ojców założycieli Stanów Zjednoczonych. Uważał on, że w ten sposób ludzie będą oszczędzali na świecach, jak również będą bardziej efektywni przez kładzenie się spać wcześniej i wcześniejsze wstawanie.

Warto jednak pamiętać, że amerykański polityk żyjący w osiemnastym wieku, nie sądził, że idea zostanie wprowadzona w rzeczywistości. Faktycznie – wydany przez niego dokument nie spotkał się z aprobatą środowisk naukowych. Próby wprowadzenia czasu letniego i zimowego podjął również brytyjski polityk William Willet, jednak z podobnym skutkiem jak Benjamin Franklin.

Zmiany czasu dokonano po raz pierwszy w Niemczech, gdzie idea oszczędności w sektorze ekonomii i logistyki, przekonała rządzących. Wprowadzoną ją w 1916 roku. Następnymi krajami, które zdecydowały się na ten krok były… Stany Zjednoczone i Wielka Brytania.

W Polsce natomiast zmiana czasu była podyktowana w latach 1919-1964 sytuacją polityczną. Następnie została ona zniesiona, jednak zwyczaj ten powrócił na nowo w 1977 roku i trwa do dzisiaj.

Zmiana czasu na zimowy 2021 – kiedy może nastąpić koniec przestawiania zegarków

Wiele głosów wskazuje jednak, że zmiana czasu na zimowy 2021 może okazać się mniej korzystna niż dotychczas nam się wydawało. Wadą tego systemu są trudności w organizacji transportu kolejowego i lotniczego. Wielu naukowców uważa jednak, że największy problem ze zmianą czasu leży w naturze biologicznej – poprzez zmianę rytmu dobowego może powodować rozdrażnienie i dekoncentrację, co jest częstą przyczyną wypadków komunikacyjnych. Najbardziej narażone na negatywne skutku zmiany czasu są szczególnie małe dzieci, u których niezwykle ważny jest regularny rytm dobowy.

Z tego powodu w Unii Europejskiej trwają pracę nad zniesieniem zmiany czasu. Komisja miała przyjrzeć się temu tematowi w 2020 roku, jednak ze względu na pandemię projekt został zamrożony. Można się zatem spodziewać, że niebawem powróci do dyskusji na ten temat i być może zostanie wypracowane stanowisko, przez które w 2021 roku zmienimy czas po raz ostatni!



Ocena: 5.0/5 ( 1 głosów)  
TAKTO Finanse
Autor

TAKTO Finanse

Redakcja

Nasz zespół to ponad 40 profesjonalistów (i ciągle się powiększa), którzy od 2012 roku z pasją, pełnym zaangażowaniem i nie zwalniając tempa pracują nad jakością produktu, który proponujemy Wam, naszym Klientom.


WRÓĆ

Jesteśmy wiarygodni