Szanowni Państwo,

Z dniem 15.02.2023 r., Takto zakończyło przyjmowanie wniosków pożyczkowych.

Obsługa klientów spłacających swoje zobowiązania pozostaje bez zmian. Wszystkich Klientów posiadających aktywną pożyczkę TAKTO zapraszamy do Panelu Klienta, gdzie znajdą Państwo wszystkie aktualne informacje o swoim zobowiązaniu.
Hit wśród pożyczek - Takto Finanse Weź pożyczkę online i otrzymaj online

BLOG

Zmiany w PIT 2021/2022 – jak zmieni się przyszłe rozliczenie?

OSZCZĘDZANIE Opublikowano: 09.12.2021

Kogo obejmą najnowsze zmiany w PIT 2021/2022? W jaki sposób nowelizacja przepisów wpłynie na termin i proces rozliczenia z fiskusem? Zapoznaj się z naszym najnowszy artykułem i poznaj najważniejsze z nowych reguł w rozliczaniu PIT – przypomnimy również najbardziej kluczowe zmiany z zeszłego roku.

 

Zmiany w PIT 2021/2022 – co wprowadza rząd?

Nowelizacja obowiązującego prawa podatkowego dotyczy zarówno płatników PIT, jak i CIT. Charakter wprowadzonych zmian jest ściśle powiązany z sytuacją dochodową podatnika – choć zmiany w PIT 2021/2022 przynoszą nowe ulgi podatkowe, oznaczają jednocześnie podwyżkę niektórych stawek dla części podatników. Poniżej przedstawiamy niektóre z najważniejszych zmian.

Rozliczenie ryczałtowe dla wolnych zawodów

Ryczałt to prosta forma opodatkowania, w której nie uwzględnia się kosztów, a podstawą do naliczania podatku jest osiągnięty dochód. Stawki ryczałtowe są mocno zróżnicowane i wynoszą od 2% do 20% w zależności od wykonywanego zawodu. W tym roku lista uprawnionych do tej formy rozliczenia wolnych zawodów rozrasta się, głównie o profesje z branży prawniczej i księgowej. Rządowe projekty zakładają obniżenie stawki ryczałtowej dla wolnych zawodów z 20% do 17%.

Nowy zakres ulgi dla młodych

Ulga dla młodych to preferencyjne rozliczenie dla podatników do 26 r.ż., którzy osiągali przychody ze stosunków: pracy, służby, pracy nakładczej bądź spółdzielczej lub umowy zlecenia. Zmiany w PIT 2021/2022 rozszerzają tę kategorię o osoby, które uzyskiwały przychody z tytułu odbywania stażu uczniowskiego bądź praktyk absolwenckich oraz stażu uczniowskiego.

Ograniczenia ulgi abolicyjnej

Ustawa o PIT uwzględnia ograniczenie w możliwościach skorzystania z ulgi abolicyjnej, przyznawanej osobom pracujących poza Polską. Kwota wolna od podatku będzie wynosić 8 000 złotych, z czego odliczyć będzie można zaledwie 1360 zł. Decyzja ta oznacza wzrost zobowiązań dla osób, które pracują za granicą, rozliczających się poprzez metodę proporcjonalnego odliczenia. Co więcej, nowelizacja ulgi zakłada wykluczenie z niej osób, które świadczą pracą poza terytorium lądowym – przede wszystkim marynarzy.

Odroczenie obowiązku poboru podatku u źródła

Podatek u źródła (ang. WTH, czyli Withholding Tax) to wyjątkowa forma podatku CIT, stosowana w przypadku opuszczających kraj przelewy transgranicznych, związanych z odsetkami, dywidendami czy odsetkami. Zadaniem tego typu zapisów jest większe opodatkowanie transferów finansowych w ramach grupy kapitałowej, z której środki płyną poza kraj. Obowiązek pobierania podatku u źródła został aktualnie odroczony do 31 grudnia 2021 roku.

Publikacja strategii podatkowej

Zmiany PIT 2021/2022 obejmują również grupę największych podatników – nowe przepisy obligują ich do udostępnienia strategii podatkowej – zarówno naczelnikowi właściwego urzędu, jak i publikację dokumentu na stronie internetowej.

Wypisane powyżej przykłady to jednak zaledwie wycinek zmiany w PIT 2021/2022. Jeśli nie jesteś pewien, w jaki sposób Twoje rozliczenie ulegnie zmianie, nie zwlekaj się skontaktować z doświadczonym księgowym, który przybliży Ci wszystkie najważniejsze nowelizacje.



brak ocen  
TAKTO Finanse
Autor

TAKTO Finanse

Redakcja

Nasz zespół to ponad 40 profesjonalistów (i ciągle się powiększa), którzy od 2012 roku z pasją, pełnym zaangażowaniem i nie zwalniając tempa pracują nad jakością produktu, który proponujemy Wam, naszym Klientom.


WRÓĆ

Jesteśmy wiarygodni